По повод националния празник на Република България – 3 март и 135-та годишнина от Освобождението военнослужещи от Сухопътните войски взеха участие в ритуали за отбелязването на празника в страната.

На площад “Севтополис” в гр. Казанлък беше отслужена заупокойна молитва от представители на българската православна църква. Кметът на община Казанлък Галина Стоянова произнесе слово за празника. Церемонията продължи с ритуал по издигане на националното знаме от военнослужещи от 61 мбр - Карлово.

На площада отдадоха почитта си народни представители, областният управител на област Стара Загора Недялко Недялков, кметове и заместник-кметове на общини и населени места, общински съветници, ученици и граждани. 

По-късно на връх Шипка в знак на признателност към загиналите за освобождението на България в присъствието на много родолюбиви българи, представители на държавната и местна власт, военнослужещи от 61 мбр поднесоха венци пред паметника на Свободата.

В град Плевен на площад Освобождение пред параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец” също се проведе тържествен ритуал. С церемония по издигане на националния трибагреник, панихида в памет на загиналите за Плевен 31 000 воини, градът-герой отбеляза 135 години от края на руско-турската освободителна война от 1877-1878 година.

„След подписването на Санстефанския мирен договор през 1878 г. България възкръсна за нов живот. Трети март е свещена, славна и победна дата в нашата история. Безсмъртни останаха всички, които паднаха за свободата на страната ни. Тяхната саможертва поддържа българския дух и го прославя и в новото време. В тази война Плевен се превръща в град-съдба, в надежда за цял един народ. След тежки битки и обсада дългоочакваната вест „Плевен падна” възвестява и свободна България” – заяви в словото си кметът професор д-р Димитър Стойков, дмн.

Възпоменателният митинг завърши с военен ритуал по поднасяне на  венци и цветя от името на областната и общинската управа, военните формирования в гарнизон Плевен, средни и основни училищата и неправителствени организации.

В честването освен военнослужещи от военни формирования от гарнизон Плевен взе участие и общинският оркестър с диригент Пламен Марков. Заедно с жителите на град Плевен пред подвига на героите се преклониха областният управител на град Плевен Иван Новкиришки, кметът професор д-р Димитър Стойков, дмн, председателят на общинския съвет Дарин Ангелов, представители на местната, областна и общинска власт.

На 03.03.2013 г. военнослужещи от 68 бригада „Специални сили” – Пловдив участваха в ритуал по полагане на венци на паметника на руските освободители в парка „Бунарджика” в град Пловдив.

Венци поднесоха областният управител Здравко Димитров, кметът на град Пловдив Иван Тотев, председателят на общинския съвет Илко Николов, началникът на Пловдивски гарнизон бригаден генерал Пламен Лилов, райони и общини, почетният консул на Руската федерация, както и представителите на политически организации, фирми и много граждани.         

На тържеството присъстваха още кметове на райони, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай, народни представители, консулът на Руската федерация, ветерани от войните, представители на правителствени и неправителствени организации, гости и граждани на града.                

Военнослужещите от военно формирование 32340 – Русе поднесоха венци пред паметника на свободата в центъра на града. Епископ Яков отслужи заупокойна молитва, а областният управител Стефко Бурджиев изнесе тържествена реч. На мероприятието присъстваха още кметът на община Русе Пламен Стоилов, началникът на гарнизон Русе подполковник Петко Димов, представители на местната власт, граждани и гости на града.

На площад „Хаджи Димитър” в Сливен представителна част от Центъра за подготовка на специалисти (ЦПС), военният духов оркестър на формированието, венценосци и почетен караул отдадоха своята воинска почит към родината и към воините-бранители на свободата. В тържествен ритуал беше издигнат националния флаг. Слово за празника произнесе кмета инж. Кольо Милев, който каза: „Днес 135 години по-късно ще се поклоним пред героите, които жертваха себе си, за да ни има днес като народ”. Панихида в памет на загиналите войни за Освобождението на България и благодарствен молебен отслужи Негово Високопреосвещенство сливенският митрополит Иоаникий, който после се обърна към присъстващите с думи за святостта на празника, с призив за обединение и доброта.

В честването участваха областният управител Марин Кавръков, народни представители, партии и родолюбиви организации, много граждани и ученици.

В Смолян военнослужещите от 101 алпийски батальон участваха в тържествата по случай националният празник на Република България. Честването започна със служба в църквата „Света Богородица”, след това в квартал Устово се състоя ритуал по поднасяне на венци пред паметника на загиналите във войните.

Присъстваха депутати, областният управител на област Смолян, кметът на община Смолян и много граждани, който изпълниха площада.

Бяха поднесени много венци и цветя от организации и граждани на града. Тържеството завърши с кратка музикална програма организирана от читалище „Кирил Маджаров” – град Смолян.

Военнослужещи от военно формирование 54060 – Шумен участваха във военен ритуал по полагане на венци и цветя на пл. „Кристал” пред Паметника на загиналите във войните.

Отбелязването на националния празник продължи и пред сградата на община Шумен, където се състоя тържествена церемония по издигане на националния флаг.

На ритуала присъстваха началникът на гарнизон Шумен полковник Митко Йоцов, началникът на факултет „А, ПВО и КИС” към НВУ „В. Левски” полковник Нелко Ненов, кметът на гр. Шумен Красимир Костов, общински съветници и граждани.

Бяха поднесени венци от командването на военните формирования от град Шумен, депутати, градската и областната управа.

В град Благоевград на площад „Македония”, пред паметника на Гоце Делчев, беше строен почетен караул от състава на формированието, където с тържествен ритуал беше издигнат националният трибагреник. Митрополит Натанаил и свещеници отслужиха панихида за загиналите в Освободителната война. Бяха положени венци и цветя пред паметника на Гоце Делчев.

На тържественото честване присъстваха кметът на община Благоевград д-р Атанас Камбитов, който произнесе приветствено слово, председателят на Общинския съвет Даниела Савеклиева, представители на местната власт, много граждани, ученици и гости на града.

Представителни подразделения от военно формирование 52740 – Хасково взеха участие вчера в мероприятия в три общини по случай честване на 135 години от Освобождението на България.

На 3 март военнослужещи от формированието участваха в ритуал по издигане на националния флаг пред сградата на общинска администрация в Хасково. Последва поднасяне на венци пред паметника на Незнайния войн, намиращ се на площад Свобода в града. Стотици граждани изпълниха площада за събитието и в знак на своята почит също поднесоха цветя за загиналите за освобождението на страната ни. Почит отдадоха и заместник-областният управител на Хасково Николай Нанев, заместник-кметът на община Хасково Минко Ангелов, командирът на военно формирование 52740 подполковник Данчо Николов, военнослужещи, представители на политически партии и военно-патриотични организации, и много ученици. Със затаен дъх всички присъстващи изслушаха пламенния рецитал на стихотворението  „О, Шипка” на актьора Стефан Цирков.

В Димитровград и село Гарваново, община Хасково, представителни подразделения от военно формирование 52740 – Хасково участваха в ритуали по издигане българското знаме. След което бяха поднесени венци и цветя пред Паметна плоча на загиналите за свободата на България в Димитровград и паметника на загиналите войни от село Гарваново в Балканските войни.

С издигането на националния флаг и химна на Република България  пред общината започна тържествено отбелязване на националния празник в Ямбол. Участие в него взеха представителни части от военно формирование 52590 – Ямбол на ямболския гарнизон. След благодарствения молебен, отслужен от отец Панайот Чакъров, кметът на община Ямбол Георги Славов поздрави жителите и гостите на града.

Тържественото шествие се отправи към паметника на загиналите за националното ни Освобождение от турско робство. Венци и цветя на признателност поднесоха официални лица, организации и граждани.

С тържествени проверки (зари), в които взеха участие военнослужещи от Сухопътните войски, беше отбелязан националния празник в градовете  Сопот, Асеновград и Стара Загора.

Copyright © 2024 Сухопътни войски. Всички права запазени