Офицери и военнослужещи от 42-ри механизиран батальон – Ямбол, от състава на Втора механизирана бригада, участваха в тържественото честване на 141 години от Освобождението на град Ямбол от османско владичество, което се състоя днес, 17 януари в областния град.

На мястото, където на същата дата през 1878 г. са били посрещнати руските воини- освободители от 23-ти Донско-казашки полк, се състоя тържествен ритуал по поднасяне на венци и цветя. На паметната плоча, издигната в чест на победоносния за града руски полк, командван от полковник Николай Яковлевич Бакланов, слово изнесе кметът на града Георги Славов, след което бе отслужен благодарствен молебен за загиналите за Освобождението на България.

В знак на почит към делото на руските воини и ямболските опълченци, извоювали Освобождението от османско робство, командирът на 42-ри механизиран батальон подполковник Ивайло Иванов положи цветя на паметния знак.  

Общоградското честване продължи с шествие до паметника на загиналите за национално освобождение, където бяха сведени глави пред саможертвата на героите.

Тържествената атмосфера бе допълнена с изпълнения на маршове от Духовия оркестър при Читалище „Съгласие – 1862“.

На честването на бележитата за Ямбол дата присъстваха представители на държавната и на местната власт, на военно-патриотичните организации, жители и гостите на града, сред които беше и заместник - областният управител на Ямбол Христо Колев.

                        *                                               *                                                          *

 

В Сливен представителни части и Военният духов оркестър от Центъра за подготовка на специалисти също участваха днес в честването на  141 години от освобождението на Сливен от османско иго.

Строят бе приет от командира на ЦПС полковник Любомир Вачев, след което бяха отслужени заупокойна молитва в памет на загиналите и благодарствен молебен по повод освобождението на Сливен. Тържествените слова на кмета Стефан Радев и на Негово Високопреосвещенство Сливенският Митрополит Иоаникий взаимно се допълниха и изразиха почитта, уважението и благодарността към освободителите. Бяха поднесени венци и цветя на морената на пл. „17-ти януари“ в кв. „Клуцохор“ и на бюст-паметника на генерал Михаил Дмитриевич Скобелев.

 

През 1878 г. освободителите са посрещнати тържествено от ликуващите граждани, първенците и духовенството. С вълнуващо приветствено слово към тях се обръща поетът Добри Чинтулов: Елате, елате, така дългоочаквани гости! Пристъпете със смела крачка в нашия град. Неговото население, измъчвано от тежките страдания, със сълзи на очи Ви чака с отворени обятия”.

 

Copyright © 2024 Сухопътни войски. Всички права запазени