На 19 и 20 септември 2015 година във Вилл-ла-Гранд – Франция се проведе Осмия ТАТТОО фестивал на военната музика с участието на оркестри от Шотландия, Дания, Италия, Англия, Украйна и домакините от Франция. За първи път във фестивала участваха и представители на България - военният духов оркестър на 61-ва механизирана бригада-Карлово.
Музикалното събитие бе официално отрито с изпълнение на химните на участващите страни и по една музикална пиеса от отделните оркестри. След това фестивалът продължи с концертни програми на оркестрите в различни части на града. Вечерта, на специално подготвено за целта място, музикантите изнесоха невероятни шоу-програми пред стотици зрители и официални гости на града.
Първи започна Кралският гайдарски оркестър от град Ренфрьо, който предизвика бурни ръкопляскания със своите прочути гайди и национални носии. След тях се представи оркестърът на 8-ми пехотен полк от доброволци от Копенхаген, който пресъздаде духа на времето през периода 1880-1920 г. с типичните за тогава униформи и музика.
Военният духов оркестър (ВДО) на 61 Стрямска механизирана бригада под диригентството на капитан Юлиян Атанасов и военнослужещи от оркестъра на военно формирование 22220-Сливен с ръководител капитан Калин Гемеджиев буквално смая публиката с изпълнението на „Ръченица” по произведение на Дико Илиев. Българите силно впечатлиха зрителите не само като музикално изпълнение, но и като хореография и постановка.
След това своите музикални умения демонстрираха италианците, които се представиха изцяло с ударни и духови инструменти, като идеята бе да създадат типичния англо-саксонски дух.
Оркестърът на кралските инженерни части от британската армия, стъпващ величествено на земята, символично пресъздаде вековни традиции и дух на патриотизъм.
Украйна се представи с полицейски оркестър на Кмелнитски. Танцьорите, със своите песни и танци, внесоха нюанси от украинската култура.
Домакините се представиха с оркестъра на парашутистите от Тулуза, който буквално взриви публиката. Тази формация е наследник на артилерийското училище, което е основано през 1888 г. и се състои от 55 професионални музиканти.
На следващия ден българските музиканти, редом със своите колеги, дефилираха по улиците на Вилл-ла-Гранд, където, с изпълнение на български маршове, заслужено получиха аплодисментите на жителите и гостите на китното градче.
Финал на фестивала бе грандиозния спектакъл, сътворен от общото изпълнение на известните произведения „The Love of my Life“, „Mon Vie en Rose“, „Padam” „Les Alalobrodes“ и „Slavianka“. Всички оркестри свириха като един, дирижирани от музикалния директор на фестивала и диригент на чуждестранния легион лейтенант-подполковник Емил Лардьо.
Кметът Реймонд Бардей благодари на диригентите, на директора на консерваторията на Сухопътните войски на Франция полковник Жан Мишел Сорлен, на Давид Минуа - президент на международната военномузикална организация, на прекрасната публика, както и на всички съдействали за провеждането и развитието на фестивала.
Това участие на българския военен духов оркестър за пореден път доказа, че представянето в подобни фестивали и международни изяви е пътят, който ще допринесе за издигане авторитета на Българската армия, Сухопътните войски и 61-ва Стрямска механизирана бригада пред страните от Европейския съюз, както и за изграждането на двустранни културни връзки и отношения.