Вчера, 06.10.2013 г. се навършиха 63 години от зачисляване на бойно знаме с указ № 532 на Президиума на Народното събрание на военното формирование, чийто приемник сега е „Център за подготовка на специалисти” (ЦПС) – Сливен. Във връзка с 63-тата годишнина бяха прочетени заповеди за награждаване от името на Командира на Сухопътните войски генерал-майор Нейко Ненов, а след това и от името на командира на „Център за подготовка на специалисти” полковник Христо Стаматов който поздрави отличените. За личния състав на ЦПС в петък в голямата зала на Военния клуб имаше празничен концерт, включващ изпълнители от Военен клуб Сливен, Военен клуб – Айтос, и Детски комплекс – Сливен.
Поредица от промени в своето развитие има военното формирование, което води началото си от 1948 г., когато в края на месец октомври в град Сливен са дислоцирани три танкови дружини и с това са поставени основите на организационното сформиране на ново танково съединение. По-късно става известно с името „13-та танкова бригада”, като до 1998 г. е част от Трета армия. От 1998 г. формированието носи знаковото име „13-та Сливенска танкова бригада”. От 2002 г., след организационно-щатна структурна промяна, продължава своя път като „13-та бронетанкова бригада”. От 01.06.2008 г. след реорганизация е „Център за подготовка на танкови подразделения”. Последната промяна е от 01.12.2012 г., и формированието вече е „Център за подготовка на специалисти”.
На подчинение на ЦПС – Сливен е дислоцираният в Русе „Център за подготовка на водачи и логистични специалисти” (ЦПВЛС) – Русе. През настоящата година в ЦПС – Сливен, като и в ЦПВЛС – Русе продължават обученията на военнослужещи от различни формирования на Сухопътните войски.
В ЦПС новоприети военнослужещи преминават начална военна подготовка. Други, с натрупан вече опит повишават своята квалификация съгласно утвърдената „Програма за подготовка на военнослужещи от Сухопътните войски за придобиване на първо сержантско звание – Първи модул”. Провеждат се обучения и по втори модул – за специалност. Освен текущото оценяване, в края на всяко обучение се провеждат и изпити по тактическа, огнева, физическа и строева подготовка, оценявани от комисии. Освен това военнослужещите от ЦПС преминават и „индивидуална подготовка”, което е в изпълнение на заповед на командира на Сухопътните войски като част от модела за планиране, организиране, провеждане и анализиране на подготовката на формированията в СВ. Тренировките, упражненията и изпитите преминават в учебните зали, на плацовете и спорните площадки, на танкодрум „Камен” и на огневи комплекс „Батмиш”.