Първото от поредицата мероприятия, посветени на честванията на 100-годишнината от влизането на България в Първата световна война се състоя вчера, 10.12.2015 г., в сградата на община Асеновград. Военнослужещи от военно формирование 24490 участваха в представянето на книгата „Каймакчалан” на Красимир Узунов, посветена на повече от 2000 загинали българи при защитата на връх Каймакчалан по време на боевете на Солунския фронт през есента на 1916 година.

Инициатори на мероприятието са община Асеновград, Четвърти артилерийски полк, Информационна агенция „Фокус”, Исторически музей – Асеновград, Архиерейско наместничество – Асеновград.  

Честването започна с изпълнение на сигнала „Повестка”, с който се отдава почит на онези повече от 180 хиляди българи, загинали във войните за национално обединение на България. „Да помним и да не забравяме за тях” подчерта в приветствието си към присъстващите кметът на община Асеновград доктор Емил Караиванов.

Вицеадмиралът от резерва и народен представител Пламен Манушев представи пред асеновградчани книгата и нейния автор Красимир Узунов – бивш офицер, завършил артилерийското училище в Шумен през 1985 година. Повече от 20 години той не спира да изследва и да прави достояние на широката общественост малко известни факти, както и имена на загинали българи във войните за национално обединение.  

         В края на срещата беше сформиран местен инициативен комитет за отбелязване на 100 години от битките при Каймакчалан, който да издири, представи и съхрани за бъдещите поколения историята на героите от бившата Станимашка околия, дали живота си в битките при Каймакчалан. В инициативния комитет бяха включени кметът на община Асеновград д-р Караиванов, командирът на 4-ти Артилерийски полк полковник Лъчезар Мишев, Архиерейският наместник на Асеновградска духовна околия  Ставрофорен свещеноиконом Йордан Георгиев, директорът на историческия музей в Асеновград Иван Дуков, както и кметовете на 19 населени места от бившата Станимъшка /Асеновградска околия/.

         На мероприятието присъстваха и народни представители, представители на Българската православна църква, представители на Общинската организация на Съюза на офицерите и сержантите от запаса, на община Асеновград, кметове на населени места от общината, ученици, военнослужещи от 4-ти Артилерийски полк, както и много общественици, краеведи, жители на Асеновград и наследници на загинали във войните за национално обединение.

        

 

Copyright © 2025 Сухопътни войски. Всички права запазени