Сухопътните войски отбелязаха с тържествени мероприятия и военни ритуали Празника на Българската армия – 6 май.

КАРЛОВО

За първи път 61-ва Стрямска механизирана бригада – Карлово организира и проведе дефиле – концерт посветен на 6 май – Гергьовден, деня на Свeти Георги Победоносец, който се чества като Ден на храбростта и като Празник на Българската армия.      

         Представителните блокове с участници от формированията на 61 мбр, начело с Бойното знаме и Военния духов оркестър преминаха в тържествено шествие през улиците на град Карлово до центъра на града - площад „20-ти юли” под звуците на военни маршове.

         Тържествената концертна програма бе открита от полк. Христо Андреев – заместник-командир на бригадата, който приветства и поздрави личния състав и общността по повод празника.

         Военнослужещите бяха поздравени от кмета на Община Карлово –  д-р Емил Кабаиванов, който благодари за съдействието на бригадата към общината и за пореден път подчерта, че всички значими културни и обществени мероприятия в района се провеждат с безценната помощ и съдействие на военнослужещите.

         Бе прочетен поздравителен адрес от името на Командира на Сухопътните войски – генерал-майор Нейко Ненов, с който благодари за всеотдайната служба и пожелава здраве, късмет и превземане на нови върхове в службата и в живота.

Всички военнослужещи, цивилни служители и жители на общината се насладиха на шоу „Гръм” в изпълнение на Военния духов оркестър при 61 мбр. Последваха изпълнения на талантливите ни колеги -самодейци, смесения войнишки хор и ученици от СОУ „Христо Проданов”, които представиха богата концертна програма посветена на празника.

СТАРА  ЗАГОРА

Във 2 механизирана бригада-Стара Загора по случай 6-ти май – Ден на храбростта и празник на Българската армия тържествено бяха връчени пагони за повишение в офицерско звание на военнослужещи от състава на формированието.

Пагоните връчи командирът на 2 механизирана бригада. бригаден генерал Любчо Тодоров. Проведен бе и военен ритуал по поднасяне на венци пред паметника „На загиналите в боевете за град Пирот ” в района на военно формирование 24150 .

БЕЛЕНЕ

Военнослужещи от военно формирование 28880 – Белене взеха участие в тържествен ритуал за поднасяне на венци и цветя по случай Деня на храбростта и празник на Българската армия – 6 май.  Тържествената церемония се състоя на площад „Велешана” в град Свищов на паметника на 33-ти Свищовски полк. На събитието присъстваха кметът на Община Свищов Станислав Благов, председателят на Общински съвет – Свищов Светлана Георгиева, началникът на щаба на военно формирование 28880 подполковник Иван Тишков, представители на общинската администрация и местната общественост, представители на СОСЗР гр. Свищов, ветерани и много родолюбиви граждани, пожелали да изразят своята признателност към знайните и незнайни войни, отдали живота си за свободата и независимостта на Родината.

Празничните мероприятия започнаха с шествие от центъра на град Свищов до площад „Велешана”, ръководено от духовия оркестър на военно формирование 28880, който по–късно изнесе празничен концерт в градската градинка пред ПБНЧ „Еленка и Кирил Д. Аврамови – 1856”.

СЛИВЕН

Центърът за подготовка на специалисти (ЦПС) – Сливен посрещна тържествено деня на Храбростта и празник на Българската армия – 6 май. На плаца на формированието пред целия личен състав прозвуча вълнуващо празнично слово, придружено от множество поздравителни адреси. Бяха обявени имената на наградените със заповеди на министъра на отбраната, командира на Сухопътните войски и командира на ЦПС. Така празникът е повод за заслужена гордост, радост и пожелание за нови успехи. По случай Деня на Храбростта и празник на Българската армия – 6 май, военният духов оркестър на ЦПС изнесе концерт на пл.”Хаджи Димитър” в Сливен.

Тази година по нетрадиционен начин военнослужещите на ЦПС допълниха изявите, предшестващи празника. Те осъществиха поход по стъпките на исторически места и събития в региона на Бакаджиците, свързани както с хайдушкото движение, така и с паметници на признателността към загиналите руски воини и български опълченци от 30-та руска пехотна дивизия за освобождението на България в Руско-турската война.

РУСЕ

Военнослужещите от военно формирование 32420-Русе, което е в състава на в.ф. 22220-Сливен, честваха деня на храбростта празника на Българската армия. Тържественото отбелязване на 6 май в град Русе се състоя пред паметника на Сръбско-Българската война, където военнослужещите от военно формирование 32420 Русе и в.ф.42510 Щръклево поднесоха венци. Към ритуала се присъединиха запасните офицери от три страни - България, Румъния и Унгария. На церемонията присъстваха началникът на гарнизон Русе подполковник Петко Димов и началникът на военно окръжие Русе подполковник Цанко Недев, представители на регионалния съюз на офицерите и сержантите от резерва и запаса и скаутски клуб с деца. Русенският митрополит Наум и свещеници от местната епархия отслужиха заупокойна молитва за загиналите за Отечеството и благодарствен молебен.

ХАСКОВО

По повод 6 май – Ден на Храбростта и Празник на Българската армия във военно формирование 52740 Хасково се проведоха поредица мероприятия.

Бяха организирани спортни турнири по футбол, волейбол, тенис на маса, спортен бридж и бадмингтон. Първенците бяха наградени от командира на формированието подполковник Николай Александров. Проведен бе и турнир по стрелба на ГУЦ „Добрич”. Състезанието беше е в две категории – индивидуално и отборно представяне. Освен военнослужещи участваха представители на МВР, съдебна охрана, военна полиция, журналисти, ДАНС. И в двете категории първо място заеха военнослужещите от в.ф.52740, следвани от представителите на ДАНС и ОЗ „Съдебна охрана”.

Ден на отворени врати, отново във връзка с празника се проведе на 30.04. от 9:00 до 12:00 ч. в района на формированието. Всеки посетител имаше възможност да се запознае с различни образци въоръжение и техника, можеше да наблюдава демонстрация и разглобяване на оръжие, също провеждане на занятие по строева подготовка, демонстрации на бойна техника от клуба по специализиран ръкопашен бой, провеждане на щафета с военно-приложни дейности, силово теглене на УАЗ - 469.

На 06.05. бяха поднесени венци и цветя пред паметника на 10-ти пехотен Родопски полк, намиращ се на ул. Булаир в град Хасково. На ритуала присъстваха двамата заместници на областния управител на Хасково – г-н Иван Станчев и г-н Йонко Гюдженов, много военнослужещи и граждани.

ШУМЕН

С ритуал по поднасяне на цветя и венци и с военен ритуал по издигане на националния флаг на Република България пред сградата на община Шумен официално бе отбелязан 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия.

Десетки граждани и военнослужещи дойдоха пред общината, за да засвидетелстват уважението си към българската армия.

Празникът на Българската армия беше уважен от кметът на град Шумен Красимир Костов, депутати от Шуменски избирателен район Димитър Дъбов, Иван Иванов, Любомир Христов и Донка Иванова, както и офицери от резерва и ветерани от войните.

Пред паметната плоча „Спасители на Шуменските бойни знамена” официалните гости и гражданите сведоха глави. От името на местната власт, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР), военните формирования бяха поднесени цветя и венци.

Тържествената церемония започна пред сградата на Община Шумен с издигането на националния трибагреник. Под звуците на духовия оркестър началникът на гарнизон Шумен, той и командир на военно формирование 34200 полковник Митко Йоцов прие почетния караул.

„В деня на Свети Георги Победоносец, символизиращ храбростта на българското войнство, по стародавна традиция българският народ отдава почит към паметта на хилядите знайни и незнайни войни, извоювали с цената на живота си свободата и независимостта на Отечеството. На този ден той засвидетелства уважението и обичта си към Българската войска. Тя бе вярата и упованието за осъществяване на българския национален идеал, защото традициите на тази войска са в славните победи на Първото и Второ българско царство, в хайдушките чети на Панайот Хитов, Филип Тотю, Стефан Караджа и Хаджи Димитър, в легиите на Раковски, в безсмъртния подвиг на Левски, във величавата смърт на Христо Ботев“, каза в словото си полковник Йоцов.

В словото си, по случай 6 май, той открои и мястото на Шуменския гарнизон, извоювал ценни победи на бойното поле, посочвайки, че днес военнослужещите са истински патриоти, които служат предано на своя народ.

На тазгодишния празник по централния бул. „Славянски” премина и парад на униформите и знамената на българската армия през вековете. След развятата конска опашка, символ на Аспарухова България, се наредиха знамената на цар Симеон, на Иван Асен, на Константин и Фружин, хайдушкият байрак с надпис „Свобода или смърт”. На парада се развя и знамето на 7-и преславски полк, предвождало войските при боевете в Сръбско-българската, Балканската, Първата световна война и Втората световна война.

Знамената на 19 шуменски полк, на военното училище в Шумен, Самарското знаме и знамето на Национално дружество „Традиция” също бяха част от празничното шествие.

Copyright © 2024 Сухопътни войски. Всички права запазени