Сухопътните войски отбелязаха 139 години от славната победа на българския войник при Сливница и 146 години от своето създаване, днес, 19 ноември, на Пантеона „Майка България“, край село Гургулят.

С традиционният пеши марш „По стъпките на Сливнишките герои” от град Сливница до село Гургулят, начело с представителният духов оркестър на Сухопътните войски, офицери, сержанти и цивилни служители от Командването на Сухопътните войски, генерали от запаса ръководили Сухопътните войски през годините, представители на Асоциацията на военните аташета, акредитирани за Република България, представители на военно-патриотични съюзи и организации, и ученици от 10 и 11 класове от училища в София, Сливница, Елин Пелин и село Гара Елин Пелин, започна честването на Празника на най-големия вид въоръжени сили – Сухопътните войски.

         Под звуците на военни маршове, участниците отдадоха почит на героите пред паметника на „Капитаните“ в град Сливница. Цветя поднесоха командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Пламен Йорданов, началникът на щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Станимир Христов и кметът на Община Сливница Васко Стоилков.

Гост-лекторът от Военна Академия „Г.С. Раковски“ доцент д-р Стоян Николов припомни историята на епичните боеве, водени край Сливница, където младата българска армия спечелва войната и защитава Съединението на България.

Пред гранитният монумент „Героите на Сливница“ в центъра на града бяха поднесени венци в памет на загиналите в Сръбско-българската война от името на министъра на отбраната Атанас Запрянов, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, от командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, командира на Съвместното командване на силите генерал-майор Красимир Кънев и кмета на Община Сливница Васко Стоилков. Поздравително слово произнесе господин Стоилков, като поздрави командира и военнослужещите от Сухопътните войски по случай Празника.

На Пантеона на загиналите в Сръбско – българската война – „Майка България“, край село Гургулят се състоя кулминацията на тържеството.

Представителни формирования от Сухопътните войски тържествено посрещнаха Президентът и Върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Румен Радев.

„Сухопътните войски изнесоха на плещите си тежестта на войните за национално обединение, за независимост и двете световни войни. Геният на нашите пълководци остава завинаги записан в аналите на военното изкуство, а българският войник стана символ на безпримерна храброст и себеотрицание”, каза в своето слово президентът Румен Радев. Той поздрави командването на Сухопътните войски за амбициозната визия за тяхното развитие, за ускоряването на модернизацията с ясното съзнаване, че това е процес на дълбока трансформация, на ежедневни усилия на личния състав и изграждане на цял комплекс от нови способности. Президентът изрази и дълбока признателност към целия личен състав на Сухопътните войски за положените усилия, за примера, който дават, за тяхната самоотверженост и всеотдайност.

„Военните традиции на Сухопътните войски са свързани с всички  сражения във войните, които българската държава е водила за национално освобождение, обединение и защита на териториалната цялост и независимост. Горди сме, че и днес вие със същата решителност и родолюбие, които водеха нашите предшественици във времена на трудности и героизъм, срещате трудностите на службата си. Обръщам се към вас с искрено чувство на благодарност за постигнатите високи резултати, достойната служба и проявената отговорност при изпълнение на мисиите и задачите на Сухопътните войски. Днес Сухопътните войски постоянно доказват своето място в системата за национална сигурност и системата за колективна отбрана. Високото ниво на подготовка и професионализмът проличават в условията на новите рискове и предизвикателства на фона на кризи от различен характер, конфликти и войни с различен капацитет, които се водят само на няколкостотин километра от държавните граници на Република България“, заяви заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев.

„Нито една задача по трите мисии на Въоръжените сили не може да бъде изпълнена без участието на Сухопътните войски, които с ученията на полигоните се готвят да изпълняват задачи по първата мисия – „Отбрана“, с основното си участие в мисии зад граница се подготвят да изпълняват задачи по втората мисия – „Подкрепа на международния мир и сигурност“, и които населението вижда първи, когато се гасят пожари и се борим с наводнения, при унищожаване на намерени невзривени боеприпаси, изпълнявайки задачи по третата мисия – „Принос към националната сигурност в мирно време“, заяви заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Михаил Попов. Той каза, че в последните две години модернизацията на Сухопътните войски е ясно видим процес. По думите му: „Модернизацията има два компонента. Първият е придобиването на техника, въоръжение и тяхното усвояване. Вторият са хората, тяхното желание, подготовка и умения.” Искрено се надявам, че решението за повишаване на заплатите на военнослужещите ще бъде изпълнено точно по начина и в сроковете, в които е гласувано”, допълни той.

„19 ноември неслучайно е избран преди 32 години да бъде празник на Сухопътните войски, именно защото на 19 ноември от отбрана българските Сухопътни войски и Българската армия преминават в настъпление. От този ден ние знаем, че България ще я има. От този ден ние не се борим за създаването и установяването на страната ни, а за нейното развитие и напредък”, заяви в обръщението си командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков. „И тогава българската войска е била млада, неокомплектована, недостатъчно оборудвана, но с висок дух и сърце, че зад тях е България. Модернизацията не е само придобиване, модернизацията означава промяна в мисленето, подготовката, начина и готовността за изпълнение на задачите. Днес Сухопътните войски са толкова окомплектовани и големи, колкото държавата ги е отгледала, но толкова подготвени, колкото ние се подготвим. Отговорност на командирите е да подготвят военнослужещите, като надграждат своя опит и знания, като се развиват и вземат смели решения. Всеки опит, ако е провал е личен, ако е успех е успех за Сухопътните войски и за сигурността на Родината ни”, каза генерал-майор Дешков пред присъстващите.

„Сухопътните войски имат много победи, но първата им е точно тук. Това е събитие с две действия – първо е Съединението на България, което е изцяло мирен процес, а второто е защитата на Съединението, което е военен процес и е благодарение на Сухопътните войски”, каза в словото си кметът на Община Сливница Васко Стоилков.

Бяха наградени действащи и запасни военнослужещи от името на министъра на отбраната, началника на отбраната и от командира на Сухопътните войски.

С почетен знак на министерството на отбаранта “Св. Георги“ – първи вариант за офицери бе удостоен генерал-лейтенант Михаил Попов.

По случай Празника генерал-майор Деян Дешков награди с почетна грамота и сертификат генерал-полковник от запаса Цветан Тотомиров и бригаден генерал от запаса Николай Караиванов.

В знак на преклонение пред паметта и делото на героите отдали живота си в името на Отечеството на Пантеон „Майка България“ цветя поднесоха президентът, заместник-министърът на отбраната, заместник-началникът на отбраната, командирът, заместник-командирът и началникът на щаба на Сухопътните войски, както и гости на празника.

Присъстващите имаха възможността да разгледат фотоизложбата „Сухопътните войски са там, където има нужда от нас“, статичният показ на въоръжение, снаряжение, техника и екипировка на въоръжение в Сухопътните войски, демонстрация на бойни техники за близък ръкопошен бой, както и да се насладят на кулинарните умения на военните готвачи.

Снимки: Министерство на отбраната и Иван Иванов

***

Датата 19 ноември е определена за празник на Сухопътните войски с решение на Министерския съвет № 477 от 1992 г. и Заповед № 3478 на министъра на отбраната от 1992 г. По време на Сръбско-българската война (1885 г.) на 19 ноември българската пехота провежда решителното сражение при Сливница. Това е първата голяма победа на войската след възстановяването на българската държава от 1878 г. Впоследствие с победата в Сръбско-българската война е защитен актът на Съединението между Източна Румелия и Княжество България и правото на българския народ да живее обединен и свободен.

 

Copyright © 2024 Сухопътни войски. Всички права запазени