Днес, на 6 януари 2016 г., представителни подразделения от Сухопътните войски участваха в ритуали по повод освещаване на бойните  знамена.

Водосветът на бойните знамена на формированията от 2 механизирана бригада 44200 – Стара Загора и 24620 – Свобода започна в 12.00 ч. пред комплекс „Езерото”. Водосвета беше извършен от Старозагорския митрополит Киприян.

В Карлово започна с празнична Света литургия в храм “Св. Николай”. По традиция бяха осветени бойните знамена на 61-ва Стрямска механизирана бригада и на военно-патриотичните организации. Празничният водосвет за здраве отслужи ставрофорен иконом отец Йордан и свещеници от Карловската духовна околия.

 Бригаден генерал Пламен Йорданов - командир на 61-ва Стрямска механизирана бригада, поздрави военнослужещите с празничния ден и им пожела да пазят знамето чисто и неопетнено.

За първи път на Йордановден в Казанлък бе отслужен съвместен ритуал по освещаване на бойното знаме на 61-ва Стрямска механизирана бригада и традиционното спасяване на Богоявленския кръст в студените води на Старата река.

Въпреки вледеняващото време, големият християнски празник събра на Зеления мост на Старата река 31 смели казанлъчани и техни приятели от други градове, готови да спасят кръста, кмета на община Казанлък Галина Стоянова, председателя на Общински съвет – Казанлък Николай Златанов, представители на общинското ръководство и общински съветници, десетки граждани и техните гости.

С участието на военния духов оркестър и представителна рота на 61 мбр, казанлъшки духовници, начело с архиерейския наместник на Казанлъшка духовна околия отец Петко Мотев поръсиха със светена вода за здраве и успехи бойното знаме на карловските воини, самите тях и всички присъстващи.

На пл. “Свобода“ в град Хасково бе отслужен Богоявленски водосвет, с който Православната църква благослови българските войни. Тържественият строй на формирование 52740 – Хасково бе приет от заместник-командира майор Пламен Кирилов. В словото си той припомни, че Българската православна църква винаги е подкрепяла армията и с нейна благословия са печелени едни от най-великите битки в българската история.

В тържествения ритуал участваха още Областният управител на Хасково Станислав Дечев, кметът на община Хасково Добри Беливанов, депутатът Евгения Ангелова, командирът на УП „Корен” подполковник Валери Антонов, подполковник Славчо Колев – началник на военно окръжие Хасково, представители на военно-патриотичните организации в областта, граждани.

За 15-та поредна година съвместно с община Смолян и 101 алпийски батальон проведоха водосвет на знамената, хвърляне на кръста и почетен караул по повод честването на 169-та годишнина от раждането на Христо Ботев. На събитията присъстваха кметът на община Смолян - господин Николай Мелемов; общинският управител на град Смолян – господин Недялко Славов и Архиерейският наместник на Смолянската духовна околия архимандрит Васарион.

На площад „Македония” пред бюст паметника на Гоце Делчев беше построен почетен караул от личния състав на военно формирование 26400 – Благоевград. Архимандрит Епифаний, игумен на Роженския манастир, извърши традиционния Богоявленски водосвет на бойното знаме, с извадения минути по-рано от ледените води на река Благоевградска Бистрица кръст.

Мероприятието беше уважено от кмета на община Благоевград- Атанас Камбитов, Заместник- кметове, Председателя на Общински съвет Благоевград – Радослав Тасков, общественици граждани и гости на Благоевград.

Междувременно, военнослужещи от личния състав на формированието и Представителния духов оркестър на Сухопътните войски взеха участие в Богоявленския водосвет на бойните знамена в град Гоце Делчев. Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит- Серафим извърши водосвета в присъствието на кмета на община Гоце Делчев и стотици общественици и граждани.

20 военнослужещи от военно формирование 52590 – Ямбол участваха в провеждането на тържествен водосвет за славните победи на Българската армия и отдаване на почести на нейните бойни знамена. Ритуалът се състоя пред храм „Свети Николай Чудотворец” в гр. Ямбол от 11.30 часа.

На тържествения водосвет, отслужван по традиция на този ден от свещенослужител, присъстваха официални лица от държавните и местните институции, граждани и гости на областния град, както и командирът на военно формирование 52590 – Ямбол подполковник Атанас Георгиев.

От 11.00 часа на площад „България” в град Белене военнослужещи от 55-ти  инженерен полк извършиха традиционния Богоявленски водосвет на бойното знаме.

След водосвета на бойното знаме, извършен от православния свещеник отец Трайчо Стойков, празничният ритуал завърши с преминаване в тържествен марш на военнослужещите под командването на заместник-командира на полка подполковник Иван Тишков.

Духовият оркестър на формированието взе участие в литийно шествие от църквата „Свети Георги Победоносец”, където бе отслужен молебен за здраве до река Дунав за традиционния ритуал по хвърляне на кръста във водите на реката.

В Мусачево водосветът започна в 10.30 часа на строевия плац на формированието с тържествено посрещане на знамето. Отец Пламен от Българската православна църква отслужи празнична литургия и освети с богоявленска вода знамената на формированието, военнослужещите и цивилните служители за здраве и благоденствие.

На площад „Хаджи Димитър” в Сливен отец Йоан от Сливенската митрополия прочете молитва и направи традиционното богоявленско освещаване на знамената на военни формирования 22220 – Сливен и  46700.

В словото си командирът на военно формирование 22220 полковник Любомир Вачев изтъкна: „Бойните знамена са знамената на честта, воинската доблест и на военните победи и в историята ни няма случай на пленено българско знаме”.

Кметът на града Стефан Радев подчерта значението на този отколешен ритуал и се обърна с приветствени думи към съвременните бранители на Република България.

В град Русе военно формирование 32420 – Русе, с командир майор Павлин Илиев, което е на подчинение на военно формирование 22220, също участва в богоявленски водосвет на знамето.

Пред параклисът-мавзолей „Св. Георги Победоносец” на площад „Възраждане” в гр. Плевен се проведе Богоявленския водосвет на бойните знамена. В ритуала участваха военните формирования 22160, 38220, 42800.

Началникът на гарнизон Плевен полковник Николай Бешев прие строя на ротите и поздрави военнослужещите.

Водосветът бе отслужен от свещеници от Българската православна църква, в присъствието на областната управа, местната власт и командирите на военни формирования от Плевенския гарнизон.

Бяха осветени бойните знамена на военни формирования 22160, 52090, знамето на Асоциация на Сухопътните войски клон Плевен и знамето на РК „Традиция”.

В ритуала по тържественото освещаване на знамената взеха участие и Представителния духов оркестър на Сухопътните войски.

В гарнизон Асеновград се проведе ритуал по Освещаване на бойното знаме на Четвърти артилерийски полк. Това е една традиция, която в продължение на много години е неизменна част от воинските и християнски традиции, които подчертават неразривната връзка между общество, църква и армия.

Характерно за град Асеновград е специфичното провеждане на този ритуал. От всичките 15 храма в града, тръгват лъчове от свещеници и граждани, които около 09.00 часа се събират пред моста на река Чая – мястото за хвърляне на кръста. Процесията, водена от Архиерейския наместник на Асеновградска духовна околия Ставрофорен свещеноиконом Йордан Георгиев, се отправи към предварително подготвената трибуна. След като свещениците от всичките храмове се събраха, беше отслужен Велик Богоявленски водосвет. Свещеноиконом Александър – църковен предстоятел на храм „Света Троица” хвърли кръста на предварително определеното и подготвено място. Повече от 20 доброволци се хвърлиха в студените води на Чая.

Картечно отделение от стрелци от 4-ти Артилерийски полк с картечни изстрели извести тържественото събитие.

След това тържественото шествие, водено от градоначалника – доктор Караиванов, командира на полка – полковник Мишев,  Архиерейския наместник – отец Йордан Георгиев, граждани и военнослужещи се отправи към мястото на за освещаване на бойното знаме.

Самият водосвет по освещаване на бойното знаме на 4-ти Артилерийски полк се проведе на площад „Академик Николай Хайтов”.

Минусовите температури и жестокия студ не смутиха жителите на град Асеновград, които по традиция масово се стекоха на мястото на провеждане на ритуала. Водосветът беше отслужен от Архийерейския наместник на Асеновград – свещеноиконом Йордан Георгиев и от свещеници от Асеновградска духовна околия. На водосвета присъстваха кметът на община Асеновград – доктор Емил Караиванов, народни представители от Асеновградски избирателен район, представители на местната и общинска власт, членове на общинската организация на Съюза на офицерите и сержантите от резерва, Съюза на ветераните от войните, военно-инвалидите, както и много граждани.

Приветствено слово произнесе кметът на община Асеновград – доктор Емил Караиванов.

От 11.30 часа в Бачковската Света обител „Успение Богородично” се проведе още един ритуал – Богоявление, под ръководството на игумена на манастира – Негово Преосвещенство архимандрит Симон. Ритуалът бе осигурен от стреляща група от 4-ти Артилерийски полк.

Богоявленския водосвет на бойните знамена в гр. Шумен започна в 11.00 часа пред ДКТ „Васил Друмев”.

За началникът на Шуменския военен гарнизон подполковник Добромир Добрев поздрави представителни части на Шуменския гарнизон: – роти от военни формирования 34200, 54060, курсанти от Факултет „Артилерия, противовъздушна отбрана и комуникационни и информационни системи” и НД „Традиция” – регионален клон Шумен и Родолюбив комитет „Крум Страшни”

Водосвет за здраве отслужи отец Красимир Капитанов от храм „Св. Три Светители”. 

След прочитане на молитвата „За успех на народа”, той поръси със светена вода бойните знамена /на военно формирование 34 200 и Учебна база „Панайот Волов”, копия на знамената на царете Борис, Симеон и Калоян, на Константин и Фружин, четническо знаме, на Седми преславски полк, както и тези на Съюза на офицерите и сержантите от резерва, Регионален клуб „Традиция”-Шумен и Родолюбив комитет „Крум Страшний”/, представителните части и официалните гости.

На ритуала присъстваха кметът на Община Шумен г-н Любомир Христов, Областния управител г-жа Донка Иванова, народни представители, общински съветници, командири на военни формирования и граждани.

Copyright © 2024 Сухопътни войски. Всички права запазени