Днес, 22 януари, в присъствието на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, директора на щаба на отбраната, началника на ВА „Г. С. Раковски“, директора на служба „Военна полиция“, командирите на Съвместното командване на силите и видовете въоръжени сили, представители на Съвместното командване на специалните операции, командването за логистична поддръжка, ръководството, началниците на отдели от командването на Сухопътните войски и командирите и главните сержанти на военни формирования бе проведен Анализ на подготовката на Сухопътните войски през учебната 2024 г.
„Всички виждаме, че през последните години средата за сигурност става все по-комплексна и по-конкурентна, характеризираща се с нарастваща динамика и усложняване на дестабилизиращите процеси, не само в глобален, но и в регионален мащаб. Предизвикателствата пред въоръжените сили на Република България и в частност – Сухопътните войски, са породени не само от скоростно променящите се характер и мащаб на заплахите, но и от обусловените от тях нови изисквания за способности на силите, като част от системата за колективна отбрана и сигурност на НАТО и Европейския съюз.“ – с тези думи командирът на Сухопътните войски генерал – майор Деян Дешков откри Анализа на подготовката на Сухопътните войски през 2024 г.
„Нашият основен фокус остава изграждане на боеспособни Сухопътни войски, които са в състояние във взаимодействие с останалите компоненти и координирано със съюзните армии да генерират желаните ефекти във всички области на оперативното пространство за възпиране на потенциална агресия и защита териториалната цялост на страната, при необходимост.
Участието в мисии и операции в отговор на кризи; в спасително-евакуационни и неотложни аварийно-възстановителни работи за овладяване на последствия при бедствия, терористични атаки и други рискове за сигурността на българските граждани продължават да бъдат част от приоритетните задачи, за изпълнението на които формированията от Сухопътни войски поддържат готовност.
Не можем да не отбележим и активното участие в мероприятията и дейностите в рамките на усилените мерки за бдителност на Алианса. Маневрена рота от състава на Сухопътните войски е част от многонационалната бойна група на НАТО на територията на страната с рамкова държава Италианската република. Това води до надграждане на уменията на личния състав за работа в международна среда, като същевременно допринася за изучаването на нови тактики, техники и процедури и за повишаване нивото на оперативна съвместимост със съюзниците като цяло“ – акцентира генерал – майор Дешков.
Командирът на Сухопътните войски подчерта, че: „Тясното сътрудничество с щаба на многонационалния корпус „Югоизток“, разположен на територията на Румъния, допринесе значително за надграждане на общите способности за осигуряване на колективната сигурност в региона.
Подготовката на формированията от Сухопътните войски по време на съюзни и международни учения, както и участието в национални учения на останалите видове въоръжени сили и командвания доведе до оптимизиране на използвания ресурс, подобряване на взаимодействието и оперативна съвместимост и до цялостно повишаване на ефективността на подготовката.
Основен фокус в дейността през изминалата година беше реализацията на основния проект за Сухопътните войски – придобиване на основна бойна платформа за 61-ва механизирана бригада. Продължи процеса на модернизация на основния боен танк на Сухопътните войски Т-72. Повишиха се мобилността и защитата на личния състав чрез придобиване на брониран високопроходим автомобил 4х4. Придобиваха се ракетни и артилерийски системи. Инициирани бяха и са в процес на изпълнение редица дейности по придобиване на нови системи за противовъздушна отбрана, индивидуално въоръжение и екипировка, безпилотни летателни системи, прибори за разузнаване, медицинско имущество и др.
Сухопътните войски продължиха да бъдат част от операцията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR) и във военната операция на ЕС в Босна и Херцеговина „ALTHEA” (EUFOR ALTHEA).
Основен е приносът на Сухопътните войски и в дейностите по подпомагане на органите на МВР по охрана на държавната граница и пресичане на нелегалната миграция и в този аспект те изиграха активна роля в подпомагане на общите усилия за включване на Р България в Шенгенското пространство. Със силите и средствата на инженерните формирования се извършиха неотложни ремонтно-възстановителни дейности по прилежащия път на инженерното съоръжение от възпрепятстващ тип по българо-турската държавна граница. Около 2600 военнослужещи участваха през годината при потушаването на огромен брой пожари с дълга продължителност. Формированията за разузнаване и обезвреждане на невзривени боеприпаси бяха активирани повече от 60 пъти, при което унищожиха над 170 боеприпаса. В края на 2024 година, взехме участие в извършването на оперативно-издирвателни мероприятия по установяване на безследно изчезнало лице в община Гурково.“
„Въпреки предизвикателствата, резултатите от изброените по-горе дейности и положителното отношение на обществеността към Сухопътните войски и Българската армия като цяло, ни носи значително професионално удовлетворение; дава ни основание да отчетем годината като ползотворна за Сухопътните войски и ни мотивира още повече за изпълнение на нашия конституционен дълг, поглеждайки напред към 2025 г. и новите предизвикателства, които неминуемо ще донесе.“, в заключение каза той.
„Това, което сте свършили през годината заслужава адмирации. Искам да благодаря на личния състав на Сухопътните войски за положените усилия през годината. За вас 2024 беше ползотворна година. Резултатите го показват.“ - отбеляза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
В края на Анализа генерал-майор Дешков награди с купи и грамоти победителите в комплексното класиране от проведените военни шампионати в Сухопътните войски през 2024 година.
Първенец в комплексното класиране е 61-ва Стрямска механизирана бригада, втори е Центърът за подготовка на специалисти, третото място зае 2-ра Тунджанска механизирана бригада, четвърти са 101-ви алпийски полк, с пето място се поздравиха 55-ти инженерен полк, а шести се класираха 3-то бригадно командване.
Снимки: Иван Иванов – Командване за логистична поддръжка