138-ата годишнина от освобождението на Хасково от османско владичество бе почетена тържествено вчера, 19.01.2016 г., в областния град. Представително подразделение от военно формирование 52740 от състава на Втора механизирана бригада участва в ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметникa-морена, който е символ на Освобождението на града.
Паметта на загиналите за Освобождението на Хасково почетоха Областният управител на Хасково Станислав Дечев, кметът на община Хасково Добри Беливанов, командирът на военно формирование 52740 подполковник Николай Александров, представители на военно-патриотични организации, институции, политически и обществени организации, ученици и граждани.
Паметната плоча /морена/ се намира се срещу църквата „Света Богородица” и е посветена на 70-те обесени българи от Хасково през 1877 г. Паметният текст гласи: “През 1877 г. в този район са обесени 70 българи, свидни жертви за Освобождението на България от османско иго.”
Имената остават неизписани, но е запазен споменът за загиналите хасковлии в трагичните дни на настъплението на Сюлейман паша към Стара Загора през лятото на 1877 г.
На 7 (19) януари 1878 г. авангардът на генерал Гурко приближава Хасково откъм село Клокотница. В 11 часа командирът на групата разузнавачи щабс-капитан Виламов докладва, че е превзел града. Щастливите българи се събират пред църквата “Св. Богородица”, която с камбанен звън известява за голямото събитие. Народът, воден от свещеници с икони и хоругви, излиза извън града, за да посрещне с хляб и сол приближаващата дивизия на ген. Гурко.
Паметната плоча /морена/ се превръща през годините в място на почит към загиналите и Освобождението на Хасково.