На 16 декември в тържествената зала на Централния военен клуб в София бе представен том Първи от История на Сухопътните войски на България. В препълнената зала бяха генерали и офицери от Въоръжените сили, бивши командващи  и командири от Сухопътните войски, главният инспектор на МО, генерал-майор Петров, началникът Военната академия контраадмирал Петев, заместник-командирът на СВ бригаден генерал Тодоров и началникът на щаба, бригаден генерал, дейци на културата, историци, издателите, спонсорите и гости.

Авторите на книгата са доцент Станчо Станчев и професор  д.ист. н. Тодор Павлов

Уникалното издание, описващо историята на войските от Опълчението до края на Първата световна война, допълнено с много фотоси, архивни документи и карти, бе представено от член-кореспондентът на БАН, докторът на историческите науки, академик Георги Марков, който е и научен ръководител на проекта. В експозето си той отбеляза, че Сухопътните войски имат вече своята история, макар засега само в един том. Предстои издаването на следващите два тома, които да опишат историята след Първата световна война до наши дни. Той отбеляза достойнствата на книгата като съдържание и като оформление, поздрави авторите и издателите със заслужения успех и пожела книгата да стигне до всеки българин.

В експозето си издателят на книгата, Председателят на Фондация Българско военно историческо наследство, Людмил Богданов говори за  пътя изминал от възникването на идеята за написването на Историята до нейното издаване, за нуждата от дописване на историята на България и благодари на вдъхновителите на проекта, авторите и спонсорите, на които уникалната книга дължи своето появяване.

Председателят на Асоциацията на Сухопътните войски, офицерът от резерва генерал-лейтенант Кирил Цветков, който е и ръководител на Интегрирания проект „Българско военно историческо наследство”, разказа за развитието и реализацията на проекта. В експозето си той заяви, че не той е вдъхновителят на проекта, а самите Сухопътни войски, които пренесоха на плещите си нашата държава през вековете и я защитаваха достойно през годините във всички войни и в мирно време. Обвиняват ни, каза той, че историята на войските не започва с Опълчението, а с възникването на българската държава. Но ако започнем  да описваме историята на войските от там, от далечното минало и праминало, ще трябва да пренапишем човешката история и затова началото на книгата е с формирането на Опълчението и създаването на Земската войска, когато за първи път се употребява и наименованието „Земни”, прототипа на Сухопътните войски.

 

Вие бяхте свидетели- заяви той, на излизането на Книга първа от Алманаха на Сухопътните войски на България, целта на който е да популяризира историята и бойния път на безсмъртните съединения и части на Сухопътните войски, прославили българското оръжие във войните за национално обединение и останали като гарант на независимостта на нашата Родина-България в следвоенното и развитие.

Ние сме в дълг пред Историята, пред Сухопътните войски, пред потомците ни, заяви той. След погрома извършен над музеите на съедиеннията и частите на Сухопътните войски в хода на безкрайните реформи,, след ликвидирането на войсковите библиотеки, ема опасност за забравим историята си. Затова и се натоварихме с тази отговорност, с този грандиозен проект. Сега пред Вас е том Първи от  проекта „История на Сухопътните войски на България”, който е част от Интегрирания ни проект „Българско военноисторическо наследство” по програмата „Един завет”, на Асоциацията на Сухопътните войски и докато можем и имаме сили ще го продължим с цената на всичко. Сухопътните войски заслужават тези усилия.

Авторите, доцент Станчев и професор Петров говориха за творческите си вдъхновения, за трудностите, които са срещнали и преодолявали, за радостта от завършения труд и благодариха на всички, участвали в издаването на книгата.

В предговора към книгата, Асоциацията и издателите разказват за причината за написването на  книгата. Сухопътните войски на България са основния и най-многочислен вид въоръжени сили на Българската армия и са носители на военната слава и чест на нашата армия. Дълги години тяхната история се отъждествяваше с историята на армията, защото още в началото на създаването тя е била предимно земна, т.е сухопътна. До 1973 година, когато бе създадено Командването на Сухопътните войски, обединенията и отделни съединения и части на Сухопътните войски бяха подчинени директно на Щаба на войската (Генералния щаб). Те нямаха своя история, боен празник, химн,  знаме, дори и рождена дата, от която да водят началото си. Дори и най-великата песен „Велик е нашият войник”, която е на 23-ти пехотен Шипченски полк и по право трябваше да бъде химн на Сухопътните войски, стана химн на армията ни. Всичко, касаещо  и принадлежащо на Сухопътните войски по право бе подчинено на общото, на Българската армия.

Сдружение „Асоциация на  Сухопътните войски на България” си постави за цел да извади от общото и да представи чистия облик на Сухопътните войски на България в двата си проекта „История на Сухопътните войски на България” и „Алманах на Сухопътните войски на България”. Задача гигантска по мащаб, надхвърляща възможностите на едно гражданско сдружение, което не разполага с достатъчно капацитет и средства да разработи, финансира и отпечата дългата поредица от книги по двата проекта.

Намерихме съмишленици в лицето на НВИМ и Военна академия „Г.С. Раковски” за разработването на отделните издания по проектите. Неоценима е подкрепата на Фондация „Българско военно историческо наследство”, създадена специално за тази цел. Получихме подкрепата на най-видните историци на България. И колелото на истината се завъртя успешно.

В първия том е историята на утвърждаването на  земните (сухопътните) сили с четирите рода войски в тях ( пехота, артилерия, конница и пионери) като въоръжена сила и гарант на независимостта и териториалната цялост на страната и на развитието на военното изкуство във водените четири  войни за национално обединение. Това е историята на най-славния период в развитието на войските, пълен с победи, героизъм, военна слава и изпълнен дълг пред олтара на Отечеството и превърнал армията ни в първа военна сила на Балканите. Но това е и историята на период, пълен с болка и мъка за хилядите, загинали по бойните полета, на черните забрадки и сираците останали без бащи, на хилядите прокудени от родните им места, на хилядите болни, ранени и инвалиди. Но народ и армия са били единни в своята цел. Дивизии и полкове са възкръсвали отново и отново за страх и ужас на враговете на Отечеството ни и са стояли като несломими щит на границите му. Това е и период на горестта от проиграните на масите за преговори военни победи, на погребани национални идеали и на национални и лични крушения. 

В следващите две книги от Историята  ще се разкаже за възкръсването на сухопътните сили след унизителния Ньойски договор, въздигането им и участието във Втората световна война и развитието им в периода след нея до наши дни, когато Сухопътните войски се утвърдиха като основен вид въоръжени сили, достойни наследници на славните си предци, включващ в себе си всички родове и специални войски, характерни за съвременните армии. За последното Асоциацията на Сухопътните войски на България ще се нуждае от помощта на всеки един от нас.

 

Уникалното издание ще бъде предоставено безвъзмездно на библиотеките и регионалните музеи, щабовете и съединенията и частите на Сухопътните войски. Поради ограничения брой книгата няма да бъде предоставена в книжарниците и остатъка ще бъде предоставен на Асоциацията на Сухопътните войски, където може да бъде потърсена за частни колекции.

Copyright © 2024 Сухопътни войски. Всички права запазени