Министър-председателят Бойко Борисов и министърът на отбраната Николай Ненчев, които са в бедстващия регион на община Смолян днес, 14 март, се срещнаха с военнослужещи от 101-ви Алпийски батальон. Премиерът изказа своята благодарност към военнослужещите за неуморната им помощ в последната седмица. Той ги поздрави за добре свършената работа и ги увери в своята и на правителството подкрепа. Министърът на отбраната Николай Ненчев беше запознат от командира на 101-ви Алпийски батальон подполковник Димитър Кацаров с условията, при които военнослужещите оказват непрестанна помощ на населението, както и с извършените до момента и с предстоящите им действия. Беше потвърдено, че комуникацията с местните власти е много добра.

Пред журналисти министър Ненчев разясни внесения вчера проект на Закон за ратифициране на Споразумението за поддържане на гарнизон между Република България и Върховното главно командване на обединените въоръжени сили в Европа (SHAPE) относно базова поддръжка на Модул на КИС със способности за развръщане (DСM). "Основната задача на модула е комуникационно-информационна поддръжка на щабове на Алианса на оперативно ниво при участието им в мисии, операции, учения и кризи, осигуряваща командването и управлението от командващия на Съюзното командване на НАТО по оперциите", уточни министър Ненчев. Той припомни, че през юни 2009 г. от Военния комитет на НАТО и в последствие от Северноатлантическия съвет е взето решение в Република България да бъде сформиран национален мобилен комуникационно-информационен модул на НАТО (DCM-F) в състава на 2 свързочен батальон, разположен в Гразанезе, Италия към Групата на НАТО по КИС. Изграждането на необходимата инфраструктура за този модул е проект по Програмата на НАТО за инвестиции в сигурността (NATO Security Investment Program). 

С Решение не Министерския съвет от 29 август 2012 г. неговото изпълнение на територията на Република България е одобрено, а с решение на МС от 5 май 2011 г. е обявено разполагането му в района на военно формирование 28860 - Горна Малина. 

Една от националните отговорности на страната ни е попълването на националния КИС модул с личен състав от двама офицери и 55 сержанти и войници. България е поела ангажимент за изграждане на DCM-F и достигане до състояние на негова начална оперативна готовност (Initial Operational Capabilities) в края на 2014 г. и пълна оперативна готовност (Full Operational Capabilities) през 2017 г.

За да бъде постигнато моментното ниво на подготовка, личният състав от националния модул премина ускорено приоритетно обучение в курсове в училището на НАТО по КИС в Латина, Италия и участва в специализирани курсове в района за дислокация на DCM-E в Букурещ, Румъния. Важна роля за повишаването на практическите умения изигра и участието в коалиционните учения за сглобяване на мрежата на КИС на НАТО „Steadfast COBALT”, „Steadfast ILLUSION” И „Trident Jaguar“. От юли 2014 г. до януари 2015 г. DCM-F осигури комуникационно-информационна поддръжка в операцията на НАТО „Active Fence” в Турция, което допълнително доведе до придобиването на безценен опит и рутина за бъдещото изграждане и доразвиване на способности по КИС.

Основните усилия към момента са насочени към подготовка на модула за участието му по осигуряване на комуникационно-информационната поддръжка на щаба на операцията „Решителна подкрепа“ в Кабул, Афганистан от юли 2015 г. до януари 2016 г. 

След посещението си в Смолян министърът на отбраната Николай Ненчев ще посети 24-та авиационна база Крумово утре, 15 март.

Copyright © 2024 Сухопътни войски. Всички права запазени