С тържествен ритуал днес в София бе отбелязан Денят на военния парашутист от Българската армия – 18 октомври.   Първо на Алеята на парашутиста в Централните софийски гробища бе почетена паметта на загиналите във Втората световна война или починали по-късно, след това бе церемонията пред паметната плоча на парашутистите в градинката до Народното събрание. 

В ритуала присъстваха още заместник-министърът на отбраната Димитър Кюмюрджиев, началникът на отбраната вицеадмирал Румен Николов, командващият СКС генерал-майор Любчо Тодоров, началникът на отдел „Съвместни съоръжения” в Щаба на отбраната полковник Явор Матеев, военнослужещи от Българската армия, аташета по отбраната, бригаден генерал от резерва Иван Мечков - председател на Съюза на парашутистите в България, запасни и резервисти от другите военнопатриотични организации.

Историята на Парашутната дружина и нейния първи боен ден – 18 октомври 1944 г., припомни майор от резерва Васил Христов, член на УС на Съюза на парашутистите в България, който призова да не забравяме героизма на нейните бойци и командири. „За съжаление у нас са останали само двама живи парашутисти ветерани от войната”, каза бригаден генерал от резерва Мечков, който като председател на съюза поднесе приветствие в последвалата среща в Централния военен клуб. „През миналата година, припомни той, успяхме с помощта на Столична община да ремонтираме изцяло Арката на парашутиста в Централните софийски гробища. През тази година заедно със Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите реновираме гробните места, паметните плочи и снимките на падналите за свободата на България парашутисти”.

Бойното си кръщение българската парашутна дружина получава на 18 октомври 1944 г. в Стражин - Кумановската настъпателна операция на Българската армия при овладяването на укрепената Стражинска позиция. Парашутната дружина атакува смятания за непревземаем връх Стражин и го превзема. За периода на своето участие във войната дружината дава 59 загинали, 151 ранени, а 23-ма воини остават за цял живот инвалиди. 

За проявения героизъм и саможертва целият личен състав на парашутната дружина е повишен в звание, а телата на парашутистите - герои със заповед на командващ Първа Българска армия генерал Стойчев са пренесени в София и погребани в Алеята на парашутистите в Централните софийски гробища.

Copyright © 2025 Сухопътни войски. Всички права запазени