На  5 и 6 септември в цялата страна представителни подразделения от Сухопътните войски участваха в честванията на 132-ата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.

На 5-ти септември в град Съединение честванията започнаха от мястото, откъдето през 1885 година в нощта срещу 6 септември към Пловдив тръгва четата на Чардафон Велики.

В навечерието на големия празник в храм „Св. Атанасий” Негово Преосвещенство Знеполският епископ Арсений отслужи панихида в памет на голямоконарци, взели дейно участие в Съединението на България.

По-късно под звуците на Военния духов оркестър в литийно шествие, начело на което бе знамето на Голямоконарската чета, всички се отправиха към централния площад на града, където се състоя възстановка на събитията от 6 септември 1885 година, по време на която доброволци - жители на града, пресъздадоха историческия момент.

Кулминацията бе тържествената заря-проверка с участието на представителни роти от военно формирование 34750-Карлово. Почетният строй беше приет от председателя на Народното събрание Димитър Главчев.  

Бяха поднесени венци в памет на героите, извършили най-българския исторически акт - Съединението на България. Програмата завърши с празнични илюминации, които озариха небето над града.

На честванията присъстваха председателят на Народното събрание Димитър Главчев, областният управител на област Пловдив Здравко Димитров, народни представители, заместник-командирът на 61 механизирана бригада полковник Деян Дешков, представители на държавната власт, общественици, признателни граждани и гости на град Съединение.

С тържествен военен ритуал в Стара Загора бяха поднесени венци и цветя пред Паметника на загиналите във войните старозагорци в парк "Александър Стамболийски". Командирът на Втора механизирана бригада бригаден генерал Костадин Кузмов поздрави присъстващите с празника и припомни в словото си историята на великото дело на Съединението. Той отправи послание «народ и държава да се ръководят от девиза "Съединението прави силата" и да живеем така, че да я има България и за в бъдеще».

С ритуал по издигане на националното знаме военнослужещи от състава на в.ф. 52590 - Ямбол участваха в тържественото честване на бележитата годишнина в града. Почетният взвод военнослужещи и изпълняващият длъжността командир на батальона майор Иван Иванов участваха в последвалото организирано шествие до Паметника на героите, загинали за националното ни освобождение, пред който признателните воини се поклониха пред паметта на героите, дали живота си за Родината. В тържественото честване на празника в Ямбол взеха участие и военнослужещи от в.ф. 54100 от състава на 2-ра механизирана бригада.

 Денят на Съединението на Княжество България с Източна Румелия с участието на представителни подразделения от гарнизон Плевен беше отбелязан с тържествена церемония в парка на Регионалния исторически музей. За честването за първи път бяха изнесени знамена-светини – знамето на Четвърти пехотен плевенски полк и оригиналното знаме на Никополската доброволческа чета, на което има надпис „Малко сме на брой, силни сме в бой” и бе отслужена панихида от свещеници от плевенски православни храмове.

Слово произнесе кметът на Плевен Георг Спартански: „Съединението е един народен акт. То е знаменателно с две неща – първо, че започва отдолу нагоре, без политиците, които просто се съгласяват и следват народната воля, защото не могат да й противостоят. И второ - за това съединение ние не сме чакали и не сме се молили за подкрепата на големите играчи на политичееската карта. Исторически факт е, че нито една голяма, велика сила в тогавашна Европа не е подкрепила Съединението по редица съображение от политическо естество. Българският народ прави Съединението, политиците следват волята на българския народ, който защитава своето съединение на фронта на западните ни граници срещу попълзновенията на крал Милан и неговата армия. И едва когато Австро-Унгария поставя ултиматум за спиране на войната, за да се избегне капитулацията на сръбската армия, тогава нашето командване решава да прекрати бойните действия“.

На територията на община Асеновград военнослужещи от военно формирование 24490 – Асеновград участваха в ритуали по поднасяне на венци пред паметната плоча на Пере Тошев в града, пред паметната плоча на Конушенската чета в село Конуш и пред паметника на Поп Ангел Чолаков в село Новаково.

Денят на Съединението бе тържествено отбелязан и в Хасково на площад „Свобода” пред паметника на Незнайния воин, където се състоя ритуал по полагане на венци и цветя с участието на военнослужещи от в.ф. 52740 от състава на 2-ра механизирана бригада и духовият оркестър към Община Хасково. На тържеството присъстваха представители на местната власт, на военнопатриотичните съюзи, политически партии, организации, много граждани, както и   командирът на батальона подполковник Николай Александров.

 Празничният ден бе отбелязан и пред паметника на Съединението в Градската градина на град Чирпан с тържествен ритуал по издигане на националния флаг и поднасяне на венци и цветя, в който взеха участие военнослужещите от военно формирование 24620 – Свобода.

Кулминацията в празничния ден бе тържествената проверка(заря) в гр. Пловдив на площад ”Съединение“, в която участваха и представителни блокове на Сухопътните войски.

Copyright © 2025 Сухопътни войски. Всички права запазени