Едно от важните мероприятия за 61-ва Стрямска механизирана бригада - работна среща за преглед на ефективността от прилагането на експерименталния модел за бойна подготовка, прилаган в периода март – юни 2016 г., се проведе на 30 юни от 10.30 ч. в района на УЦ „Марино поле“. На срещата присъстваха представители на отдел „Бойна подготовка на войските“ в Командването на Сухопътните войски и преподаватели от НВУ „Васил Левски“ – Велико Търново.

Работната среща откри бригаден генерал Груди Ангелов – командир на 61 мбр, който в своето експозе направи обобщен преглед на положителните и отрицателни страни от прилагането на експерименталния модел за бойна подготовка и отбеляза, че положителното в модела е възможността за по-добра предварителна теоретична подготовка на личния състав, както и по-голяма гъвкавост при разпределянето на обучаемите за водене на съвместна подготовка.

Той сподели, че неокомплектоваността води до по-висока натовареност и недостиг на подготвени кадри за провеждането на качествен учебен процес, което изисква гъвкавост при планирането. В заключение бригаден генерал Груди Ангелов призова присъстващите към активност по време на дискусиите, за да се постигне целта на срещата, а именно да се набележат основните направления за работа и да се постигне равномерно разпределение на натоварването на военните формирования при детайлното планиране подготовката на същите за 2017 г.

След това той предостави думата на началника на щаба на бригадата полковник Деян Дешков, който представи пред аудиторията изводите от проведената подготовка по експерименталния модел за времето от 01.03. до 30.06.2016 г. в трите основни форми: полева подготовка, подготовка в пунктовете за постоянна дислокация (ППД) и изпълнение на задачите от формированията като група за осигуряване на учебния процес (ГрОУП).

         В хода на мероприятието своите виждания по прилагането на модела изказаха и командирите на военни формирования от състава на 61 мбр. Те споделиха от личен опит, че целодневната продължителност на полевите занятия дава възможност, чрез многократно повторение, да се затвърдят придобитите знания и умения от обучаемите и да се постигне системност и последователност при усвояване на знания и умения в индивидуалната и колективна подготовка.

Психолозите на бригадата също споделиха впечатления, придобити при непосредственото им участие в проведените полеви подготовки. Те обобщиха, че моделът дава възможност за по-пълен обхват на личния състав на полевите занятия и за развиване на умения за работа в екип и съзнание за взаимозависимост. Така се постига по-добра сглобеност в действията на формированията и по-високи резултати, поради практическата насоченост на занятията.

Отношение по дискутираната тема взе и полковник Сидеров – началник на катедра „Военни науки“ към НВУ. Неговите преложения бяха свързани с подбирането на различни форми за съвместна подготовка и включването на курсанти в провежданата подготовка на формированията, което ще даде възможност за обратна връзка и получаване на необходимата информация за определяне на насоките и основните приоритети при подготовката на бъдещите офицери и за подобряване на военно-образователната ни система.

Полковник Йордан Йорданов – началник на сектор в отдел „Бойна подготовка на войските“ – КСВ, изрази в своето изказване удовлетвореност от факта, че командирите са наясно с търсения ефект от прилагането на експерименталния модел на подготовка и не се притесняват открито и свободно да изразяват своето мнение за положителните и отрицателни резултати от него. Според полковник Йорданов положителното е, че има визия за изглаждане на недостатъците с цел по-успешното прилагане на модела.

Такава работна среща се проведе на 27.06.2016 г. и между главните сержанти на военни формирования от състава на 61-ва механизирана бригада. Темата бе отново „Преглед на ефективността от приложения експериментален модел за бойна подготовка в 61 мбр”. Сержантите споделиха, че много по-високият обхват на личния състав по време на полевата подготовка сплотява колективите и стимулира изграждането на взаимоотношения. Те приемат положително по-голямата свобода, дадена им за планиране и провеждане на подготовката, а негативното мнение на част от личния състав се базира на прекалено големия процент некомплект и системната липса на материални средства и ГСМ.

Изводите, които бяха направени в края на срещата, са че към настоящия момент усилията на всички трябва да продължат да бъдат насочени към все по-пълен обхват на личния състав при подготовката, за да се постигне ефективното му и пълноценно участие в учебно-бойната дейност, и към прилагането на нови методи за непрекъснато професионално усъвършенстване на военнослужещите от бригадата с цел придобиване и поддържане на необходимите способности.

Copyright © 2024 Сухопътни войски. Всички права запазени