„Изминалата година беше успешна и градивна за Сухопътните войски. Особено ми е приятно да бъда сред Вас и да изразя удовлетворение от обективно проведения анализ и възникналите от него ползотворни дискусии” каза в своето приветствие заместник-началникът на отбраната генерал-майор Пламен Атанасов на  проведения днес, 22 януари, Анализ на подготовката на Сухопътните войски през 2015г.

Анализът се проведе в присъствието на Ръководството на Сухопътните войски и командирите на всички военни формирования.

„С усилията на целия личен състав усъвършенствахме досегашните и изградихме нови способности. Изпълнените задачи и постигнатите резултати ни дават основание да отчетем 2015 година като градивна и успешна, изпълнена с много динамика, съвместни подготовки, участие в мисии и дейности по оказване помощ на населението”, започна своето обръщение командирът на Сухопътните войски генерал-майор Андрей Боцев към участниците във форума.

Той подчерта, че „подготовката се провеждаше съвместно с нашите съюзници за поддържане и развитие на способности за изпълнение на мисиите на въоръжените сили, като основните усилия бяха насочени към мисия „Отбрана”.

Съвместната българо-американска подготовка с използване на съвместните съоръжения се утвърди като ефективна форма на обучение за работа в многонационална среда и допринесе за повишаване оперативната съвместимост на формированията.

Военнослужещи и формирования от СВ участваха в съвместни подготовки и многонационални учения на територията на България и в чужбина.

Постигнатите през годината резултати показват, че формированията от Сухопътните войски са сглобени, затвърдили са придобитите способности и са в състояние да изпълняват задачите определени от трите мисии на въоръжените сили.

Изпълнението на задачите по мисия „Отбрана” от военните формированията от родовете и специалните войски се постигна чрез изграждане и поддържане на необходимите способности.

През 2015 година в мисии зад граница участваха три взвода за охрана на вътрешната зона на летище Кандахар, два екипа от съветници и групи за охрана.

В международната мисия на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане в Афганистан "Решителна подкрепа" участваха и военнослужещи в националният елемент в Кандахар и щабни офицери в Кабул.

В операцията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR) взеха участие три контингента.

         Отделни военнослужещи от Сухопътните войски участваха в операциите на Европейския съюз в Босна и Херцеговина, Централно африканската република и в гражданската мисия за наблюдение в Грузия, както и в мисията на ООН в Либерия.

         В оперативна готовност за участие в междинния резерв на операцията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „Aлтеа“, бяха в дежурство две лекоманеврени роти от 2 и 61 механизирани бригади.

         Също така са подготвени три формирования за застъпване в оперативна готовност в състава на NRF - 2016 и още едно към Многонационалната бойна група на Европейския съюз „HELBROC BG”.

         „Авторитетът който завоювахме и продължаваме да утвърждаваме показва, че натрупаният през годините опит и поуките от практиката са основа за усъвършенстване на подготовката и продължаване на успешното изпълнение на задачите от контингентите”, каза още генерал-майор Боцев.

 

 

 

 

 

Оказаната помощ на населението на територията на цялата страна, доказва за пореден път, че Сухопътните войски са в състояние във всеки един момент да подпомогнат населението при природни бедствия и аварии.

За изпълнение на задачи по мисия „Принос към националната сигурност в мирно време” са подготвени и в готовност 67 специализирани формирования за овладяване и/или преодоляване на последствията при бедствия, с личен състав от близо 1970 души и около 550 единици специална техника. Военнослужещи от Сухопътните войски участваха в ликвидиране на последствията от наводненията в градовете Николаево, Шумен, Смолян, Хасково, с. Попово, общ. Болярово, във възстановяване на електрозахранването в различни райони, разчистване на пътища, доставяне на храна, евакуиране на хора и извличане на закъсали в снежни преспи автомобили, в гасенето на полски и горски пожари на територията на общините Рила, Хасково, Елхово, Златоград и Смолян.

В изпълнение на плановете и получени искания за оказване на помощ на населението от областните администрации и Министерството на вътрешните работи, през годината формирования от Сухопътните войски активно действаха на територията на цялата страна в силно пресечен терен, тежки климатични условия  и трудно достъпни местности, без да се допусне нарушаване на мерките за безопасност.

За разузнаване и унищожаване на невзривени бойни припаси бяха изпълнени близо 106 мероприятия, при които са разузнати и унищожени около 15 762 боеприпаса.

Високият професионализъм, с който формированията от Сухопътните войски изпълниха поставените задачи показва, че са подготвени и притежават специфични способности за оказване помощ на населението при бедствия и се спомогна за издигането на престижа и доверието към Българската армия.

„Основна задача през настоящата 2016 г. пред нас ще бъде подготовката на щабовете и формированията за поддържане и усъвършенстване на способности за изпълнение мисиите на въоръжените сили с приоритет на мисия „Отбрана”. Ще продължи активното ни участие в съвместни подготовки и международни учения, както и в мисии извън територията на страната, съгласно поетите ангажименти. Основата в работата на командирите от всички нива ще е поддържане на необходимите условия във формированията за изпълнение мероприятията от ежедневния войскови живот” обобщи командирът на Сухопътните войски.

„И накрая, бих искал от името на Ръководството на Сухопътните войски и от мое име да благодаря на командирите и началниците и в тяхно лице на войсковите колективи за изпълнените задачи и да изразя своята увереност, че щабовете и формированията от всички нива ще вложат сили и енергия за достойно справяне с предизвикателствата и през настоящата 2016 година”, каза в заключение генерал-майор Боцев.

 

     

 

Copyright © 2025 Сухопътни войски. Всички права запазени