„Изминалата година беше успешна, градивна за Сухопътните войски” каза в своето приветствие заместник-началникът на отбраната генерал-майор Константин Попов на проведения днес, 22 януари, Анализ на подготовката на Сухопътните войски през 2014 г.
„С всичко, което извършиха през тази година доказаха, че може да се разчита на тях абсолютно във всяко едно отношение. Блестяща организация за работа в щаб. Задачите, които се изпълняват от формированията на Сухопътните войски, са на изключително високо ниво, за което изказвам своята и на висшето военно ръководство благодарност”, обобщи той.
Анализът се проведе в присъствието и на Временно изпълняващия длъжността командващ на Съвместното командване на силите контраадмирал Георги Мотев, Ръководството на Сухопътните войски и командирите на всички военни формирования.
„С усилията на целия личен състав усъвършенствахме досегашните и изградихме нови способности. Изпълнените задачи и постигнатите резултати ни дават основание да отчетем 2014 година като успешна, изпълнена с много динамика, съвместни подготовки, участие в мисии и дейности по оказване помощ на населението”, каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Андрей Боцев в обръщението си към участниците във форума.
Генерал-майор Андрей Боцев подчерта, че „подготовката се провеждаше съвместно с нашите съюзници за поддържане и развитие на способности за изпълнение на мисиите на въоръжените сили, като основните усилия бяха насочени по мисия „Отбрана” и всички планирани мероприятия са изпълнени в рамките на отпуснатите ресурси”.
Подготовката на Сухопътните войски през 2014 година се проведе съгласно плановете. Формированията от родовете и специални войски проведоха 12 командно-щабни учения, 3 учения с батальон/дивизион, 104 учения с рота/батарея и 17 полеви лагера и полигонни подготовки.
Командирът на Сухопътни войски припомни за успешно преминалото на полигон „Ново село” КЩУ „SABER GUARDIAN 14”, с участието на 14 държави, на което показахме, че притежаваме способности за планиране и водене на операции в сътрудничество с коалиционни партньори, както и сертификациите на четвърта и пета батальонни бойни групи от състава на 2-ра и 61-ва механизирани бригади. На сертификационните учения бяха демонстрирани способности и оперативна съвместимост на батальонните групи за участие в операции и по трите мисии на ВС.
Всички дейности, касаещи повишаване на езиковите умения бяха пряко свързани с постигането на целите за способности. Обучението по английски език продължава да е една от първостепенните задачи и в момента близо 1 696 военнослужещи и цивилни служители го владеят на различни нива по STANAG 6001.
Съвместната българо-американска подготовка с използване на съвместните съоръжения се утвърди като ефективна форма на обучение за работа в многонационална среда и допринесе за повишаване оперативната съвместимост на формированията. Военнослужещи и формирования от СВ участваха в съвместни подготовки и многонационални учения на територията на България и в чужбина.
Приоритет в работата на всички командни нива и през изминалата година беше подготовката на формированията за изпълнение на задачи по мисия „Подкрепа на международния мир и сигурност”, като програмите бяха съобразени със спецификата на изпълняваните от контингентите задачи и натрупаният до сега опит в мисии.
Командирът припомни и дейността на Сухопътните войски при изпълнение на задачите по третата мисия „Принос към националната сигурност в мирно време”.
В помощ на населението участваха над 1490 военнослужещи и 282 единици техника. Военнослужещи от Сухопътните войски участваха в ликвидиране на последствията от наводненията в Мизия, Добрич, Старозагорска и Хасковска област, в евакуация на хора от прохода Троян-Кърнаре в тежки зимни условия. Редовно наши екипи участват в дейностите по откриване и унищожаване на невзривени високо рискови боеприпаси във всяко кътче на страната. Само за 2014 година са унищожени повече от 980 боеприпаса. През годината бе изпълнен вторият етап от операция „Съвместни усилия” и беше изградено инженерно съоръжение от 30 км. по държавната граница с Р. Турция. Освен това специализирана група от Сухопътни войски участва в изпълнението на задачи по ликвидиране на последствията от инцидента в завод „Миджур”.
„Основна задача през настоящата 2015 г. пред нас ще бъде подготовката на щабовете и формированията за усъвършенстване на способности за изпълнение мисиите на въоръжените сили, с приоритет на мисия „Отбрана”. Ще продължи активното ни участие в съвместни подготовки и международни учения, както и в мисии извън територията на страната, съгласно поетите ангажименти. Основата в работата на командирите от всички нива ще е поддържане на необходимите условия във формированията за изпълнение мероприятията от ежедневния войскови живот” обобщи командирът на Сухопътните войски.
„И накрая, бих искал от името на Ръководството на Сухопътните войски и от мое име да благодаря на командирите и началниците и в тяхно лице на войсковите колективи за изпълнените задачи и да изразя своята увереност, че щабовете и формированията от всички нива ще вложат сили и енергия за достойно справяне с предизвикателствата и през настоящата 2015 година”, каза в заключение генерал-майор Боцев.