От 17 до 19 февруари 2017 г. военнослужещи от Сухопътните войски се поклониха пред паметта и делото на великия син на България - Апостола на свободата Васил Левски. В различни гарнизони на страната бяха проведени възпоменателни церемонии и ритуали по повод 144 години от неговата гибел. На тържествата присъстваха представители на държавната и местната власт, командири на гарнизони и военни формирования, на държавни институции, политически, просветни и обществени организации.

С военен ритуал на 18 февруари на площад „Васил Левски” в родния град на Апостола - Карлово започна възпоменателната церемония по повод годишнината от неговата гибел. Служебният премиер Огнян Герджиков прие строя на представителната рота на 61-ва Стрямска механизирана бригада и клуб "Родолюбие". На церемонията присъстваха вицепремиерът и министър на отбраната Стефан Янев, и.д. началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, пловдивският митрополит Николай, командирът на Сухопътните войски генерал-майор Андрей Боцев, командирът на 61-ва механизирана бригада бригаден генерал Пламен Йорданов и др.

"Народната памет е като шарена черга с пъстри шевици като ръчна везана премяна с цветовете на вечността. В тази памет най-ярко светят имената на онези, които будят народната свяст да не заспива. Като народ сме щастливи, че имаме такова богатство като Васил Левски. Той отдавна е светец за народа и шифърът на тази святост е закодиран в неговото тефтерче. И си мисля, че и ние, които сме се захванали да теглим общите народни дела в Българско, дали и ние да вземем едно такова тефтерче, в което да отбелязваме като Дякона кой, колко и какво е свършил в ползу роду", каза Огнян Герджиков по време на церемонията.    Паметта на Апостола на Българската свобода бе почетена с едноминутно мълчание и падане на колене. Преклонението завърши с поднасяне на цветя от официалните лица и 3-минутни илюминации.

 

 Възпоменателните прояви в Карлово продължиха и на 19 февруари, когато бе отслужена заупокойна света литургия и панихида за Левски. На площад „Васил Левски” се състоя официална церемония с участие на военния духов оркестър и почетен караул от 61 Стрямска механизирана бригада. Одата „Левски” от Иван Вазов рецитира актьорът Стоян Алексиев, а мъжки камерен ансамбъл „Български гласове” изпълни „Обесването на Васил Левски”. Своето есе „Моите мисли за Дякона”, отличено с награда в конкурс за лична творба,  прочете Видол Видолов – ученик от 11 клас на СУ „Васил Левски”. Под звуците на “О, майко моя” на паметника на Васил Левски бяха поднесени гирлянд, венци и цветя от представители на държавната и местна власт, военно-патриотични организации и родолюбиви българи, ученици и гости. Церемонията продължи с поднасяне на цветя в знак на признателност на гроба на майката на безсмъртния българин Гина Кунчева и завърши с шествие до родния дом на Апостола.

 

 

Бележитата годишнина военнослужещи от военни формирования 24150 и 54140 почетоха с военен ритуал по поднасяне на венци и цветя на 19 февруари пред паметника на Васил Левски в Стара Загора.

 

Личният състав от 55-ти инженерен полк - Белене отбеляза събитието на 17 февруари, пред паметната плоча на Апостола на свободата, с ритуал по поднасяне на венци и цветя от името на командира полковник Росен Арабаджиев и личния състав на полка, от ръководството на Община Белене, от представители на различни институции и организации в града. Своята признателност изразиха много деца от детските заведения, ученици от училищата в града и десетки граждани.

 

В гарнизон Асеновград, на 17 февруари, пред паметника на Васил Левски се проведе поклонение и ритуал по поднасяне на венци и цветя, което започна с приемане на почетния караул от заместник-командира на 4-ти Артилерийски полк подполковник Красимир Ташев. Свещеници от Асеновградска духовна околия отслужиха панихида, а малкия Атанас Димитров от 4-ти клас декламира стихотворението „Обесването на Левски”.

 

Десетки шуменци се събраха на 19 февруари пред паметника на пл. „Освобождение“, за да поднесат венци и цветя и да почетат делото на Апостола.

„Такива трябва да бъдат всички онези, които желаят да водят българския народ – да се съобразяват и да търсят неговите желания. Докато ние почитаме Васил Левски, ще я има и третата българска държава. Поклон, Апостоле! Да живее България!“, бяха част от думите на учителя по история от СУ „Йоан Екзарх Български“ в Шумен  Андрей Соколов.

С поднасяне на венци и почетен караул пред паметника на Апостола в двора на Профилираната природоматематическа гимназия "Васил Левски" гр.Смолян военнослужещи от 101 алпийски батальон взеха участие в честването.

Военнослужещи от личния състав на военно формирование 26 400 - Благоевград взеха участие на 17-ти в ритуал по полагане на венци и цветя в знак на признателност на паметника „Народни будители” в град Петрич. Да отдадат почит на Апостола бяха дошли над 2500 ученици, граждани и гости на Петрич, които преминаха с факелно шествие през централните улици на града. След запалването на жертвеника пред паметника, ученици влязоха в ролите на поета-революционер Христо Ботев, на окования в последния съд Васил Левски, на турски заптиета и плачещи българки в автентични народни носии. На 19-ти военнослужещи от личния състав на формированието се включиха в ритуалите по отбелязване на 144-ата годишнина от гибелта на Апостола на площад „Васил Левски” в Благоевград.

 

В град Ловеч на 19 февруари пред паметника на Васил Левски се проведе тържествен ритуал, на който приветствени слова към гражданите произнесоха кметът на Община Ловеч Корнилия Маринова и Негово Високопреосвещенство Ловчанския Митрополит Гавриил. В словото си госпожа Маринова каза, че е „важно  да си дадем сметка накъде отива България, следваме ли заветите на Апостола, които ни е завещал и следваме ли неговите стъпки... Никой няма такъв титан, който в дълбочина да прозре проблема на своята нация и да начертае търпеливо, както капката дълбае камъка, пътищата към неговото решаване“.

Възпоменателният митинг завърши с военен ритуал по поднасяне на  венци и цветя от името на областната и общинската управа, военно формирование 42800 в гарнизон Плевен и др.

 

Личният състав на военните формирования 42800, 22160 и 38220 в гарнизон Плевен отбеляза годишнината с възпоменателен митинг на площад „Възраждане” на 19 февруари, на който кметът на града Георг Спартански заяви в словото си: „С победата си над малодушието и страха, сковали отечеството ни в продължение на 500 години, Дяконът печели заслужено място в историята".

С едноминутно мълчание и падане на колене жителите, гостите и военнослужещите от военно формирование 52740 Хасково отдадоха почит към паметта на Апостола на свободата пред неговия бюст-паметник на 19 февруари в двора на училище „Васил Левски” в града.

 

Традиционна възпоменателна церемония в памет на Апостола на свободата Васил Левски бе проведена на 19 февруари пред неговия паметник в София. По-рано беше отслужена Архиерейска панихида в храм „Света София – Премъдрост Божия”, която продължи с литийно шествие до паметника на Апостола.

Във възпоменателната церемония участваха президентът и върховен главнокомандващ въоръжените сили на Република България Румен Радев,  Илияна Йотова - вицепрезидент на Република България, Огнян Герджиков - служебен министър-председател, Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит, Стефан Янев - служебен министър на отбраната, вицеадмирал Емил Ефтимов - изпълняващ длъжността началник на отбраната, Йорданка Фандъкова - кмет на град София, висши офицери от Българската армия, политици, общественици, жители и гости на града.

 "Левски е онзи хоризонт, към който всички трябва да гледаме с надежда, всички ние - слабите и силните, обезверените и вярващите, всички ние - българите. Той е нашето упование", заяви президентът Румен Радев в словото си пред паметника на Апостола.

 

 

Copyright © 2025 Сухопътни войски. Всички права запазени