На 10 и 11.03.2014 г. в гарнизон Асеновград се проведоха тържества, посветени на Деня на Ракетните войски и артилерията на Българската армия – 11-ти март, честването на 101 години от Балканската война и овладяването на Одринската крепост, както и 86 години от създаването на Четвърти артилерийски полк.
Мероприятията във връзка с честването на празника започнаха на 10-ти март, с церемония по награждаване на отличили се военнослужещи и цивилни служители от командира на 4-ти Артилерийски полк, полковник Димитър Илиев. Наградите бяха осигурени от кмета на община Асеновград – доктор Емил Караиванов.
На 11-ти март от 09.50 часа, Представителният духов оркестър на Военновъздушните сили поздрави артилеристите с изпълнение на военни маршове.
От 10.30 часа на строевия плац започна тържественото събрание, посветено на празника. Точно по това време над казармения район прелетя хеликоптер Кугър, от 24-та Вертолетна авиобаза – Крумово. Това беше и дружеския поздрав на въртолетчиците към своите колеги артилеристи.
Гости на празника бяха началникът на отбраната на Република България – генерал Симеон Симеонов, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай, командирът на Сухопътните войски – генерал-майор Нейко Ненов, кметът на община Асеновград – доктор Емил Караиванов, кметът на община Първомай – господин Ангел Папазов, кметове на общини от областите Пловдив и Пазарджик, генерали, командири на военни формирования, представители на местната и общинска власт, представители на Българската православна църква, представители на местния бизнес, както и много жители на Асеновград.
В словото си, командирът на Четвърти артилерийски полк – полковник Илиев акцентира върху значението на артилерията за овладяването на крепостта, както и за историята, мястото, мисиите и задачите, стоящи за изпълнение пред военнослужещите от полка.
Във връзка с празника, бяха получени поздравителни адреси от министъра на отбраната на Република България, началника на отбраната, командващия Съвместното командване на силите, командира на Сухопътните войски, както и много други.
Специални приветствия във връзка с празника бяха отправени от началника на отбраната – генерал Симеон Симеонов и командира на Сухопътните войски – генерал-майор Нейко Ненов.
На церемонията с награден знак, предметни награди грамоти бяха наградени общо 21 военнослужещи от името на министъра на отбраната на Република България, от началника на отбраната и от командира на Сухопътните войски.
Командирът на 4-ти Артилерийски полковник Димитър Илиев бе награден с кортик на Сухопътните войски от генерал Симеон Симеонов.
От 11.30 часа Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай, свещеници от Пловдивска Света митрополия и Асеновградска духовна околия извършиха църковен ритуал по освещаване на параклис „Свети Георги Победоносец”, намиращ се в казармения район на 4-ти Артилерийски полк.
Строежът на параклис „Свети Георги Победоносeц” започна на 20-ти октомври 2011 г. по инициатива на тогавашния командир на полка полковник Валери Точилов и Архиерейския наместник на Асеновградска духовна околия – свещеноиконом Йордан Георгиев. Месец и половина по-късно, на 7-ми декември, с църковен ритуал свещеници от Пловдивска Света митрополия положиха основния камък и дадоха началото на градежа. Проектант – архитект Георги Димов, конструктор – инж. Димитър Ковачев, строителен надзор – инж. Камен Гоцев. Иконостасът е дело на асеновградските дърворезбари Красимир Димитров, Ивайло и Емил Фезови. Иконите и стенописите са дело доцент Дечко Дечев, доцент Елена Кантарева и студенти от специалност „Църковна живопис” от АМТИИ – гр. Пловдив.
В строителството на параклиса бяха ангажирани както военнослужещи и цивилни служители от 4-ти полк, така и фирми от град Асеновград. Храмът бе изграден с помощта на дарения на повече от двадесет фирми, а с доброволни дарения в благородната кауза се включиха ВСИЧКИ военнослужещи и цивилни служители от полка. Голяма бе помощта и от общински съвет – Асеновград, от община Асеновград в лицето на нейния кмет - доктор Емил Караиванов, както и от много асеновградчани.
Параклисът, освен за военнослужещите и цивилните служители от 4-ти Артилерийски полк, ще бъде достъпен на всички асеновградчани и на онези, които в определен момент имат нуждата да се обърнат към Бог. Храмът ще бъде използван както за военни, така и за църковни ритуали и обреди и по този начин, отваряйки своите врати, параклис „Свети Георги Победоносец” ще заеме своето място и ще изпълнява своите функции.