На днешния ден, 02 февруари 1960 година, преди 57 години, село Елин Пелин е обявено за град с Указ №38 на Народното събрание.
Продължавайки добрите традиции, батальонът за „Ядрена, химическа, биологическа защита и екология”, съвместно с представителите на местната власт и представители на бизнеса, тържествено отбелязаха днес датата 2 февруари, свързана с историята на града.
На церемонията кметът на община Елин Пелин доц. д-р инж. Ивайло Симеонов произнесе приветствено слово, а майор Наталия Иванова - заместник-командир на военно формирование 42600-Мусачево поздрави жителите и гостите на града.
Историята на региона датира от преди 550 години.
Равното Софийско поле е било средище на култури, тъй като през него минавали важни пътища, свързащи Азия със Западна Европа. През територията на общината преминава тъй наречения Траянов път от 2 век. Архелогични находки свидетелстват за висока духовна и материална култура.
Първите сведения за селището са от османски документи от 15 век, с името Новосел, (град Елин Пелин). В средата на 19 век селото се нарича Новоселци.
През 1881 година селището е обявено за околийски център, а в края на 19 век са създадени класно училище и читалище.
През 1950 година Новоселци е преименувано на Елин Пелин на името на наскоро починалия писател Димитър Стоянов, по известен с псевдонима си Елин Пелин (1877-1949 , израснал в близкото село Байлово.
През 1960 година Елин Пелин е обявен за град, а една от неговите гордости е църквата „Свети Николай Чудотворец”, построена през 1846 година.
Град Елин Пелин е известен сред широката общественост с шопския бит и култура, които всяка година се показват на така наречения „Шопски празник,” който се провежда 40 дни след Великден.
Присъствието на военнослужещите от военно формирование 42600 на това важно за града събитие е още едно доказателство за топлите приятелски отношения и добрата работа между военно формирование 42600 – Мусачево и община Елин Пелин.