Днес 21 март 2014 г., на УП „Ново село” започна мултинационалното командно – щабно компютърно подпомагано учение „SABER GUARDIAN 2014”.
Церемонията по откриване на учението беше водена от неговите ко-директори – генерал-майор Ричард Лонго – заместник-командващ на Сухопътните войски на САЩ в Европа и бригаден генерал Красимир Кънев – заместник-командир на Сухопътните войски.
„Провеждането на съвместни учения от такъв тип дава възможност те да се превърнат в открит форум за обмен на опит и идеи. Това от своя страна прави възможно прилагането на нови модели за работа – по-прогресивни и адекватни на съвременните операции. Крайната цел на ученията от подобен характер е да се подобри съвместимостта между въоръжените сили на страните – участнички, както и да се повиши взаимното доверие и разбирателство между тях.
Успешното приключване на учението ще повиши ролята на страните – участнички в процеса на подобряване на сигурността и стабилността в региона и света”, заяви бригаден генерал Кънев в своето обръщение към участниците.
„От името на Европейското командване на САЩ в Европа Ви благодаря, че сте тук.
Това учение е отличен пример за съвместна работа и партньорство. Не забравяйте, че сътрудничеството между държавите не е само на най-високо ниво, но и на личностно ниво – войник, войник!
Както ние с бригаден генерал Кънев сме не само двама генерали, не само двама войници, но и истински приятели.
Това трябва да постигнете и Вие.
Гордея се, че в следващите две седмици ще работя с Вас и за Вас!” каза генерал – майор Лонго.
„SABER GUARDIAN 2014” е основното учение на Сухопътните войски за 2014 г. и ще продължи от 21 март до 04 април 2014 г. В него участват повече от 700 военнослужещи от 12 нации – Армения, Азербайджан, Белгия, България, Грузия, Молдова, Полша, Румъния, Сърбия, САЩ, Турция и Украйна.
От българска страна в учението участват основно представители на Командването на Сухопътните войски и 2 мбр – Стара Загора.
Основните цели на учението „SABER GUARDIAN 2014” са насочени към повишаване на регионалното сътрудничество и повишаване на боеспособността между страните – партньори като част от бъдещи коалиционни операции в съвременна оперативна среда. Повишаване на оперативната съвместимост на НАТО, подсилването на партньорския капацитет и развиването на способности за провеждането на командно-щабни учения в разпределена страна с цел подобряване на регионалната гъвкавост и финансово ефективни обучения – това са част от допълнителните цели, които ще бъдат преследвани на учението.