Днес, 10.09.2016 г., от 11 часа в град Плевен, пред Костницата на Панорама „Плевенска епопея 1877 г." се проведе тържествената церемония по повод 139 години от кръвопролитния Трети щурм за освобождаването на Плевен в Руско - турската освободителна война 1877/1878г.
В този щурм, започнал на 11 септември, императорската руска армия, българското Опълчение и съюзническата армия загубиха над 18 000 български опълченци и войници. Затова мястото на сраженията получава и печалното име „Мъртвата долина". Паметта на хилядите загинали руски, румънски, финландски, молдовски, воини от Закавказието се пази от 140-те паметника, издигнати в Плевен и околностите в тяхна чест.
Паметната годишнина от най-кръвопролитния Трети щурм за Плевен беше почетена с панихида в памет на загиналите воини.
В своето слово директорът на Военноисторическия музей доц. д-р Милко Аспарухов припомни на присъстващите станалите тогава събития.
На ритуала присъстваха областният управител на Плевен Ралица Добрева, заместник-областният управител на област Плевен Иван Балтаков, заместник -кметът на община Плевен Иван Кюлджийски, представители на Областната администрация, както и граждани, които поднесоха цветя и венци в знак на признателност към героите от Плевенската епопея.
Началникът на гарнизон Плевен полковник Николай Бешев и представителни подразделения от военни формирования 42800 и 38220, отдадоха военни почести и поднесоха венци.
В церемонията взе участие Духовият оркестър на гр. Плевен с диригент Пламен Марков.
* * *
Плевен заема достойно място в хода на Руско-турската Освободителна война през 1877-1878 година. Продължилте пет месеца бойни действия за овладяването на града са едни от най-значителните в хода на сблъсъка на двете империи. Те са психологическият прелом, решил по-нататъшния ход и изход на войната.
Плевенските сражения достигат своя апогей на 11 и 12 септември 1877 година, по време на Третия, най-ожесточен и най-кръвопролитен щурм, известен с името „Третия щурм за Плевен".
Бойните действия се водят на три участъка - Източен, Централен и Южен, при съотношение на силите - 84- хилядна съюзническа армия срещу 35 хилядна турска армия, заела отлични отбранителни позиции и снабдена с най-модерно въоръжение.
Най-успешни, но и най-кръвопролитни са сраженията на Южния участък при Зелените възвишения, където 1- хиляден отряд, под командването на руския генерал Михаил Дмитриевич Скобелев, има задача да атакува южните турски укрепления - редутите "Исса ага" и "Кованлък".