Представителният отбор на Сухопътните войски завоюва почетното шесто място в 68-то издание на Шампионата по ски на алпийските подразделения (Ca.S.T.A) 2016 г. участвайки за „Наградата на приятелството” (Friendship’s Trophy).

Състезанието се проведе от 25. до 29.01.2016 г. в Република Италия и е организирано от Главното командване на италианските алпийски части. Същото е признато за най-голямото и значимо международно събитие в областта на подготовката на алпийските части. За първи път състезанието беше и част от състезанията, организирани от Международния съвет за военен спорт (CISM), като участниците носеха точки и за двата шампионата. Това значително повиши нивото на участниците, като нашите военнослужещи са се състезавали с участници и медалисти от последните олимпийски игри в Сочи проведени през 2014 г.

На откриването присъстваха  началникът на отбраната на Италианската армия генерал Клаудио Грациано, командирът на Сухопътните войски генерал-лейтенант Алберто Примичери, както и представители на държавната и местната власт. Състезанието, в което участваха  повече от 1200 военнослужещи от 16 страни включваше пет дисциплини в рамките на четири дни – отборен спринт, гигантски слалом, 15 километра ски бягане, 25 километра биатлон (военен патрул) и ски алпинизъм (нощем). Изключително трудна и оспорвана  се оказа дисциплината ски алпинизъм, която се проведе нощем с масов старт на над 250 състезатели при минусови температури.

За първи път в тази дисциплина българските военнослужещи участваха с отбор при жените – редниците Владислава Перпериева и Миглена Маневска, които завоюваха второто място в отборното класиране, а мъжкия отбор в състав  редник Светослав Башев, ефрейтор Радостин Капуджиев и капитан Крум Караиванов зае осмото място в отборното класиране.

Призови бяха и класиранията на жените и мъжете ни в останалите дисциплини - ски бягане, гигантския слалом, 25 км ски патрул с една стрелба, като тук българският отбор подобри времето си с повече от 20 минути в сравнение с миналогодишното представяне

С 6-ата позиция в крайното комплексно класиране между шестнадесетте държави участвали в това състезанието за „Наградата на приятелството” (Friendship’s Trophy) и 7-ата позиция в състезанието организирано по линия на Международния съвет за военен спорт (CISM), българският отбор изпревари традиционно силните в алпийската подготовка страни като САЩ, Австрия, Швейцария, Полша, Унгария и др.

За успешното представяне военнослужещи ни бяха приветствани от генерал-майор Федерико Бонато – командир на италианските алпийски части. С цялостното си участие Представителният отбор на Сухопътните войски достойно защити честта и престижа на Българската Армия.