В чест на 130-ата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия на 06.09.2015 г. в град София, под патронажа на посолството на Япония в Република България, бе проведен Първият „Щафетен (Екиден) маратон – София 2015” . В него успешно участие взе и представителен отбор на Сухопътните войски.

Състезанието  е  щафетен вариант на маратонското бягане, който дава възможност да се покори отборно дистанцията от 42,195 км. Отборите се състоят от по 6 състезатели, като всеки от тях пробягва една или две обиколки на трасето.

Стартът бе даден в 9:00 часа на 6-ти септември пред Националния стадион „Васил Левски“ от г-н Такаши Коидзуми - извънреден и пълномощен посланик на Япония в Република България.

Надпреварата протече изцяло според регламента за дисциплината щафетен маратон на Международната лекоатлетическа федерация.

В  оспорваното състезание участваха над 40 отбора, в чиито състави бяха включени всички национални състезатели по лека атлетика на България. В крайното класиране отборът на Сухопътните войски зае следното класиране:

- в общото комплексно класиране – 4 място;

- в класирането между отборите на държавните органи и институции – 1 място.

На награждаването на победителите присъства полковник Груди АНГЕЛОВ – началник на отдел „Бойна подготовка на войските” в командването на Сухопътните войски.

Първият „Екиден маратон“ се провежда през далечната 1917 г. в Япония (Екиден е комбинация от думите „пункт“ ()и „предаване“ ()) и от тогава набира световна популярност като атрактивно масово спортно събитие по целия свят.