В присъствието на началника на отбраната генерал Андрей Боцев, командващия на СКС генерал-лейтенант Любчо Тодоров, съветника на президента на Република България бригаден генерал Васил Лазаров, ръководството на Сухопътните войски и командирите на всички военни формирования днес, 22 януари, се проведе анализ на подготовката на Сухопътните войски през 2018 г.
„С усилията, старанието, професионализма на всеки един от състава на Сухопътните войски запазихме постигнатите способности, ръста на подготовка и оперативната съвместимост на щабовете и военните формирования за изпълнение на задачи по трите мисии на Въоръжените сили.
Основните планирани мероприятия през годината са изпълнени. Въпреки съпътстващите ни трудности, резултатите от нашата дейност са положителни и това ни дава повод да отчетем годината като успешна.” - каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов в обръщението си към участниците във форума.
През 2018 година Сухопътни войски провеждаха своята подготовка в условията на динамична стратегическа среда за сигурност и задълбочаващ се проблем с комплектоването на формированията с личен състав.
Годината беше изпълнена с много динамика, участие и провеждане на командно-щабни учения, провеждане на тактически, тактико-специални учения и тактически учения с бойни стрелби, тренировки и обучения.
Генерал-майор Попов акцентира на успешното участие на военнослужещи от Сухопътните войски в изпълнение на „Плана за съвместна българо-американска подготовка и учения в страната и чужбина през 2018 г.“ и споразумението между Правителството на Република България и Правителството на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната.
Приоритет в работата на всички командни нива и през изминалата година беше подготовката на формированията за изпълнение на задачи по мисия „Подкрепа на международния мир и сигурност”, като програмите бяха съобразени със спецификата на изпълняваните от контингентите задачи и натрупания досега опит в мисии.
Командирът припомни и приноса на Сухопътните войски при изпълнение на задачите по третата мисия „Принос към националната сигурност в мирно време”.
Равносметката за годината е, че в оказването на помощ на населението в тежки зимни условия и при потушаването на пожари са участвали 243 военнослужещи и 34 броя техника. Почти ежедневно през годината формирования от Сухопътните войски участваха в мероприятия по разузнаване, транспортиране и унищожаване на невзривени високо рискови боеприпаси на територията на цялата страна. Близо 287 военнослужещи и 124 единици техника са участвали в 58 мероприятия, като чрез взривяване са унищожени 377 боеприпаса.
Изпълнените задачи показаха, че Сухопътните войски разполагат с добре подготвени формирования за оказване помощ на населението при бедствия, които могат да изпълняват поставените задачи при всякакви условия.
Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов отбеляза, че през 2018 г. завърши изпълнението на двете операции, възложени на Сухопътни войски в подкрепа на Министерството на вътрешните работи за защита на българо-турската граница.
Заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов запозна участниците в анализа със състоянието на войсковия ред и дисциплината във формированията за 2018 г. и със задоволство отбеляза, че в сравнение с предишни години няма нарастване на броя на различните видове инциденти по вина на военнослужещи и цивилни служители във войските.
В хода на анализа командирите на военни формирования споделиха своите основни проблеми и притеснения, които очаквано са идентични за всички – некомплекта с личен състав на всички нива и трудностите за поддържане на безкрайно остарялата техника.
Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев изказа своята огромна благодарност и уважение към всички категории военнослужещи – генерали, офицери, сержанти и войници, както и към цивилните служители от военните формирования, за достойното изпълнение на поставените им задачи. Той сподели пред аудиторията усилията, които полага военното ръководство на Българската армия за решаване на наболелите проблеми. Генерал Боцев изрази своята надежда предстоящият стратегически преглед на отбраната и въоръжените сили да даде конкретни отговори на това, какво ще е необходимо занапред за изпълнение на поставените задачи, за да могат да бъдат направени реални дългосрочни планове.
В края на анализа командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов очерта основните направления за дейността през 2019 г. и изказа своята увереност, че и през 2019 година формированията от Сухопътните войски ще бъдат все така мотивирани и отговорни.