На 16 юли 2014 г. на полигон „Ново село” се проведе церемония по откриването на многонационалната съвместна подготовка „Черноморски ротационни сили 14” ("BLACK SEA ROTATIONAL FORCES 14 – PLATINUM LION" (BSRF-14)) с участието на военнослужещи от Българската армия, Морската пехота на САЩ и Въоръжените сили на Азербайджан, Румъния, Сърбия и Великобритания.
Съвместната подготовка се провежда от април до август 2014 г. на различни места в България и на територията на още 19 страни.
Общо в подготовката на територията на Република България участват около1500 военнослужещи, от които 800 от Българската армия.
Началникът на полигон „Ново село” подполковник Петър Желев е домакин на съвместна многонационална подготовка за пети път. За втори път участниците са настанени в новоизградените съвместни съоръжения – най-новата военна инсталация в Европа.
На полигон „Ново село“ подготовката ще протече в два етапа. През първия етап, от 15 до 28 юли, темата на обучението е „Подготовка и провеждане на анти-бунтовнически операции“, а през втория, от 31 юли до 15 август, - „Подготовка и провеждане на мироопазващи операции“.
Ръководител на подготовката на полигон „Ново село“ е подполковник Красимир Далев от Командването на Сухопътните войски. Ръководител от американска страна е подполковник Ерик Хол от Морската пехота на САЩ.
„Целта на тази подготовка е да изгради способности за партньорска отбрана, да подсили отношенията ни и да подобри нашето взаимодействие.“, каза подполковник Хол. „Съвместните подготовки като „PLATINUM LION“ ни позволяват да увеличим и разширим нашите възможности като сили на нации-партньори, и да осигурим сигурност и стабилност, водещи до мир и просперитет.“
В подготовката на полигон Ново село участват войскови формирования от:
- 61 механизирана бригада на СВ – 150 военнослужещи;
- Морската пехота на САЩ – 350 военнослужещи;
- Въоръжените сили на Азербайджан – 200 военнослужещи;
- Въоръжените сили на Румъния – 50 военнослужещи;
- Въоръжените сили на Сърбия – 45 военнослужещи;
- Въоръжените сили на Великобритания – 10 военнослужещи.
Целта на съвместната подготовка е да се повишат уменията на военнослужещите за изпълнение на характерни за съвременните конфликти задачи на пехотните подразделения и подразделенията за бойна поддръжка – операции в населен пункт, настъпление в малки формирования, съгласувано настъпление на малки формирования, патрулиране, ескортиране, действия при контролен пост, несмъртоносни оръжия, действия при попадане на импровизирано взривно устройство, медицинска евакуация и др.
В подготовката са включени и занятия по огнева подготовка с щатното въоръжение на формированията и с въоръжение на партньорите от други нации.
В района на Летище Балчик в периода от 4 до 16 август ще се проведе друга основна част от подготовката - PLATINUM LION – SPECIAL OPERATIONS. Парашутисти и войскови формирования от Министерството на отбраната, структори на пряко подчинение на Министъра на отбраната, 68 бригада „Специални сили“, 65 отряд на ВМС, българските ВВС и Морската пехота на САЩ, с общ личен състав около 250 военнослужещи, ще тренират елементи от основните мисии на Специалните сили. Ще се изпълняват учебно-тренировъчни и бойни парашутни скокове с българско и американско парашутно-десантно оборудване и екипировка, от височини между 400 и 3500 м.
Българските ВВС участват в подготовката с два самолета СУ-25, един С-27 Спартан и два хеликоптера – МИ-17 и Кугар, a Канадските ВВС - с два самолета F-18.
Военно-медицинска академия осъществява медицинското осигуряване и участва в подготовката с екипи за авио-медисинска евакуация.
Сигурността по време на съвместната подготовка се осигурява от екипи на Служба „Военна полиция“.
По време на цялата съвместната подготовка ще бъдат усъвършенствани и уменията за планиране и управление при провеждане на многонационални операции, което ще доведе и до постигане на по-добра оперативната съвместимост между участващите формирования.
Ще бъдат реализирани и два съвместни хуманитарни проекта в с. Завой, област Ямбол и в с. Мокрен, област Сливен. В тях участват военнослужещи от военно формирование 52590 – Ямбол, военно формирование 22220 – Сливен и Националната гвардия на Щата Тенеси.