СТАРА ЗАГОРА
В Стара Загора на 3 март от 10.00 часа пред община Стара Загора се състоя тържествен ритуал по издигане на Националния флаг на Република България, в който участваха 59 военнослужещи от военни формирования 24150 и 54230. Гости на мероприятието кметът на община Стара Загора Живко Тодоров, Председателят на общинския съвет Емил Христов и командирът на 2 мбр бригаден генерал Димитър Илиев.
Честването продължи с поход и поднасяне на венци от община Стара Загора до Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора” с 260-метров национален флаг, носен от 320 военнослужещи от военни формирования 24150, 54230, 44200, 48430 и 54140,
Слово по случай празника произнесе бригаден генерал Димитър Илиев.
Тържествена проверка/заря/ с празнични илюминации се състоя от 19.00 часа пред община Стара Загора. Водещ на риуала беше началникът на щаба на 2 мбр полковник Манол Манолов, а приемащ строя - началникът на Старозагорски гарнизон бригаден генерал Димитър Илиев.
На 03.03.2015 г. пред паметника на Съединението в Градската градина на гр. Чирпан се състоя тържествен ритуал и поднасяне на венци и цветя с участието на военнослужещи от военно формирование 24620 – Свобода.
Празничният ден продължи с концерт във Военен клуб – гр. Чирпан с участието на Николай Славеев, танцова формация „Етноритъм” и танцов състав „Тракийска броеница” при СОУ”П. К. Яворов” – Чирпан.
КАРЛОВО
Честванията на Националния празник започнаха на 2 март в гр. Сопот с провеждането на тържествена проверка-заря, в която взеха участие представителни роти от 61-ва Стрямска механизирана бригада. Слово за 137-годишнината от освобождението на България произнесе заместник-председателят на Народното събрание Красимир Каракачанов.
На 3 март Националният празник беше отбелязан с военен ритуал по издигане на националното в градовете Казанлък и Карлово и Плевен, а по- късно честванията продължиха на връх на Шипка в присъствието на вицепремиера на Република България Томислав Дончев, Търновския митрополит Григорий, народни представители от 43–то Народно събрание, бригаден генерал Димитър Шивиков – командир на 61 мбр, областни управители и кметове. Официалните лица и хилядите граждани при лоши атмосферни условия изкачиха върха, където отдадоха почит на загиналите герои за свободата на България, а военнослужещи от бригадата поднесоха венци пред паметника на Свободата.
Бойците от 61 Стрямска бригада за пореден път засвидетелстваха своята признателност към българските и руски воини, като участваха в тържествен ритуал по полагане на венци и пред бюст-паметника на генерал Столетов в село Столетово, община Карлово.
БЕЛЕНЕ
В гарнизон Белене тържествената церемония се състоя в Парка на признателността на Паметника на загиналите във войните беленчани.
На събитието присъстваха кметът на Община Белене Момчил Спасов, председателят на Общински съвет – Белене Стефан Николов, заместник-командирът на 55-ти инженерен полк подполковник Иван Тишков, представители на общинската администрация и местната общественост, ученици и много родолюбиви граждани, пожелали да изразят своята признателност към знайните и незнайни воини, отдали живота си за свободата на Родината.
По-рано същият ден пред административната сграда на Община Белене, под звуците на химна на Република България, изпълнен от духовия оркестър на полка, тържествено бе издигнат националния флаг на страната ни.
В град Пловдив, личен състав от военно формирование 44220 от състава на полка, взе участие в ритуал за поднасяне на венци и цветя на паметник „Альоша” в парк „Бунарджик”. На тържеството присъстваха представители на местната власт и общественост, жители и гости на града.
ХАСКОВО
Военнослужещи от военно формирование 52740 Хасково от състава на Втора механизирана бригада участваха в мероприятия в две общини по случай честване на 137 години от Освобождението на България.
От 10:00 часа на 3-ти март военнослужещите от формированието, ръководени от капитан Георги Черкезов – заместник-началник на щаба на в.ф.52740, участваха в ритуал по издигане на националния флаг на площад България в Димитровград, а венци и цветя бяха поднесени пред Паметната плоча на загиналите за свободата на България. Сред официалните лица бяха кметът на Димитровград Иво Димов, председателят на Общински съвет – Димитровград Стефан Димитров, учители, ученици, хора на изкуството, представители на различни институции, граждани.
137-та годишнина от Освобождението на България бе почетена по традиция и в Хасково от 11:00 часа с ритуал по издигане на националния флаг на площад "Общински". Почетният военен караул бе приет от Командира на в.ф. 52740 подполковник Николай Александров. След това шествието, предвождано от духовия оркестър към община Хасково и мажоретен състав "Хасково" се отправи към площад "Свобода".
На паметника на Незнайния войн бяха поднесени венци и цветя от институции, патриотични и други организации и много граждани. Слово за празника произнесе Областният управител на област Хасково Добри Беливанов. Актьорът Стефан Цирков рецитира безсмъртните стихове на Иван Вазов от "Епопея на забравените". Честването на празника продължи с концертна програма.
БЛАГОЕВГРАД
На 03.03.2015 г. личният състав на военно формирование 26 400 взе участие в честването на Националния празник на Република България. От 11:30 часа на площад „Македония” беше строен почетен караул от личния състав на формированието.
Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим отслужи панихида за загиналите в Освободителната война. Бяха положени венци и цветя в знак на признателност към хилядите знайни и незнайни войни, дали живота си в името на свободата на отечеството ни от кмета на община Благоевград д-р Атанас Камбитов, Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим, Областния управител на Благоевград Бисер Михайлов, Председателя на общински съвет Благоевград Радослава Тасков, общественици, представители на държавни и местни организации, граждани и гости на Благоевград.
ПЛЕВЕН
С тържествен ритуал от 11 часа на 03.03.2015г. пред храм-мавзолей "Св. Георги Победеносец" и Вечния огън, Плевен отбеляза 137 години от най-светлата за всички българи дата - Трети март, денят на Освобождението на България от османско робство.
Ритуалът започна с издигане на националния трибагреник, след което плевенският митрополит Игнатий и свещеници от православните храмове в града отслужиха панихида пред параклиса мавзолей „Св. Георги Победоносец", в който се пазят костите на стотици войни, загинали за Освобождението на Плевен.
Празнични слова произнесоха кметът на община Плевен проф. д-р Димитър Стойков и областният управител на област Плевен Ралица Добрева."Преди 137 години на Трети март България възкръсна за нов живот! Със сбъднатата Свобода, с възвърнатото достойнство и правото на собствен път и бъдеще! В тази война Плевен се превърна в град-съдба за целия ни народ. След петмесечните тежки боеве, трите кръвопролитни щурма, тримесечната обсада дългоочакваната вест "Плевен падна!" възвести близката Свобода на Отечеството ни! Нека в този свят ден сведем чела пред героизма и мъжеството, с които се сражаваха българските опълченци и воините от Съюзническата армия и пред хилядите от тях, които останаха завинаги в земята на България. И нека с мислите и делата си бъдем достойни за тяхната саможертва! Поклон през вечната слава на героите!", каза в поздравлението си проф.д-р Димитър Стойков.
След тържествените слова в знак на признателност пред подвига на загиналите за свободата на България, бяха поднесени венци и цветя пред мавзолея „Св.Георги Победоносец".
Стотици плевенчани излязоха на площад „Възраждане" да засвидетелстват своята признателност към героите, дали живота си за свободна България. Сред официалните лица на площада бяха ръководствата на Община Плевен и на Областната администрация, депутати, представители на дипломатическите мисии, военнослужещи от военните формирования 22160, 38220 и 42800 от гарнизон Плевен.
АСЕНОВГРАД
На 03.03.2015 г. в град Асеновград и село Новаково, община Асеновград, се проведоха мероприятия по повод честването на 3-ти март, в които се включиха и военнослужещи от военно формирование 24490 – Асеновград.
От 11.00 часа в двора на църквата „Свети Димитър”, пред паметника на прапоршчик Вишняков се проведе ритуал по поднасяне на венци, след което свещеници от Асеновградска духовна околия отслужиха молебен за падналите в Руско-турската война за освобождението на Родината.
Венци и цветя бяха поднесени от името на кмета на община Асеновград доктор Емил Караиванов, от името на общински съвет – Асеновград, от политически представени партии, неправителствени организации, сдружения, граждани и жители на града.
От 11.30 часа на площад „Академик Николай Хайтов” се проведе ритуал по издигане на националното знаме на Република България, който започна с приемане строя на почетния караул от заместник командира на 4-ти Артилерийски полк подполковник Антон Ангелов.
На празника присъстваха кметът на община Асеновград доктор Емил Караиванов, заместник-кметове на община Асеновград, председателят на Общинския съвет, представители на община Асеновград, народни представители, представители на Българската православна църква, военнослужещи от 4-ти Артилерийски полк, жители на град Асеновград.
ЯМБОЛ
Почетен взвод военнослужещи от 42-ри механизиран батальон от състава на 2-ра механизирана бригада, част от представителна рота на Ямболския гарнизон, участва в честването на Националния празник на Република България в гр.Ямбол на 03.03.2015 г.
Празникът започна в Музея на бойната слава с тържествена церемония по издигане на националния флаг
След отслужен от ямболски свещеници благодарствен молебен, с тържествено шествие, военнослужещи, представители на държавната и на местната власт, на военнопатриотични организации, жители и гости на областния град се придвижиха до мястото на поднасяне на венци и цветя – Паметника на загиналите за национално освобождение, където бяха отдадени военни почести и поклон пред паметта на героите, дали живота си за Освобождението на България.
„На 3-ти март прославяме имената на знайни и незнайни герои, спомняме делото им, осъзнали националната кауза за Свободата и силата на героизма, убедени, решителни и способни, с чест да успяваме в общите ни усилия - в името на Родината!” – мотивира участието на почетния взвод в честването командира на в.ф.52590 подполковник Атанас Георгиев.
СМОЛЯН
Военнослужещите от 101 алпийски батальон честваха тържествено 137-та годишнина от Освобождението на България. Пред паметника на загиналите във войните беше построен почетен караул, командван от Командира на Първа алпийска рота капитан Данаил Карабов и приет от Командира на 101 алпийски батальон подполковник Димитър Кацаров. Присъстваха народни представители, кметът на община Смолян Николай Мелемов, областният управител на Недялко Славов и представители на руското посолство.
Открит бе паметник на ген. Черевин, който по време на Руско-турската война влиза със своите воини в Устово и донася свободата на средните Родопи.
На този ден смолянчани се поклониха пред подвига на българските опълченци и руските воини, които положиха своите кости за свободата на България, откриха пътя за Съединението на разпокъсаното ни Отечество през 1885 г. и за извоюване на Независимостта на България през 1908 година!