КАРЛОВО

 

Честванията в Карлово започнаха на 28.02.2014 г. от 13.00 ч., когато на площад „20-ти юли” се проведе празничен концерт по повод 3-ти март - Национален празник на Република България. В отбелязването на 136-та годишнина от Освобождението на България участие взеха Военния духов оркестър и смесения войнишки хор при 61-ва Стрямска механизирана бригада – Карлово, ц.сл. Диньо Колев от военно формирование 32990 – Пловдив, танцов състав при ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”, хор и мажоретен състав при СОУ „Васил Левски”, Диана Гатева от детска фолклорна формация при НЧ  „Васил Левски – 1861 г.” и гайдари от ПГ „Братя Евлоги и Христо Георгиеви” – Карлово.

Заместник-кметът на община Карлово – г-н Антон Минев откри концертната програма със слово посветено на националния празник. Литературна композиция по български автори и документи „Легенда за свободата” изпълни ц.сл. Диньо Колев. Под диригентството на к-н Юлиан Атанасов, оркестърът, смесеният войнишки хор на 61 мбр и хористите при СОУ „Васил Левски” – Карлово изпълниха патриотични произведения за празника.

На финала присъстващите граждани бяха поздравени с дунавско хоро.

На 3-ти март от 09:30 ч. с участието на военнослужещи от 61 Стрямска механизирана бригада на площад „Севтополис” в  гр.Казанлък се проведе ритуал по издигане на националния флаг на Република България, а по-късно на връх Шипка пред паметника на Свободата в присъствието на министър-председателя на Република България – г-н Пламен Орешарски и много официални лица и граждани бяха поднесени венци и цветя в памет на освободителите.

От 11.30 ч. на бюст-паметника на генерал Столетов в село Столетово, общ.Карлово, военнослужещи от военно формирование 34750 – Карлово за пореден път засвидетелстваха своята признателност към българските и руски воини, като участваха в тържествен ритуал по полагане на венци под ръководството на кмета на с.Столетово – г-н Славчо Тодоров.

Военният духов оркестър на 61 мбр – Карлово взе участие и в честването на 136-тата годишнина от Освобождението на България, от 17.00 часа на площада пред читалище „Иван Вазов”, град Хисар.

 

СТАРА ЗАГОРА

 

На 02.03.2014 г. от 19:00 ч. се проведе тържествена проверка /заря/ на площада на град Стара Загора.

В мероприятието взеха участие военният духов оркестър на военно формирование 24150 – Стара Загора и представителни блокове от военни формирования 54230, 48430, 36150 – Стара Загора и 24620 – Свобода. Строят беше приет от командира на 2 механизирана бригада – бригаден генерал Любчо Тодоров.

Присъстваха още кметът на община Стара Загора – господин Живко Тодоров, областният управител на област Стара Загора – госпожа Живка Аладжова, председателят на общински съвет Стара Загора – господин Емил Христов.

На 03.03.2014 г. се проведе ритуал по издигане на националното знаме на Република България пред община Стара Загора.

В мероприятието взеха участие военният духов оркестър на военно формирование 24150 – Стара Загора и военнослужещи от военно формирование 54230.

Бяха поднесени венци пред мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора”.

 

БЕЛЕНЕ

 

На 3 март, от 10:30 ч., военнослужещи от военно формирование 28880 – Белене взеха участие в тържествен ритуал по поднасяне на венци и цветя по случай националния празник на Република България.

Тържествената церемония се състоя в парка на признателността в град Белене на паметника на загиналите във войните беленчани.

На събитието присъстваха народният представител в 42-то Народно събрание господин Петър Дулев, кметът и заместник-кметът на Община Белене господин Момчил Спасов и господин Калоян Прокопиев, началникът на щаба на военно формирование 28880 подполковник Иван Тишков, представители на общинската администрация и местната общественост, ученици и много родолюбиви граждани, пожелали да изразят своята признателност към знайните и незнайни войни, отдали живота си за свободата на Родината.

По рано същия ден под звуците на химна на Република България, изпълнен от военният духов оркестър на военно формирование 28880 тържествено беше издигнат националният флаг на страната ни.

 

ХАСКОВО

 

На 3 март 2014 г. военнослужещи от военно формирование 52740 – Хасково участваха в мероприятия в две общини по случай честване на 136 години от Освобождението на България.

От 10:00 ч. военнослужещите от формированието участваха в ритуал по издигане на националния флаг пред сградата на Общинска администрация в Димитровград, на площад България. Последва поднасяне на венци и цветя пред Паметна плоча на загиналите за свободата на България. Сред официалните лица бяха кметът на Димитровград Иво Димов, председателят на Общинския съвет – Димитровград Стефан Димитров, заместник-кметовете Светослав Стойков и Росен Кузев, общински съветници, политици, общественици, хора на изкуството и работещи в общинските културни институции. 

136-годишнината от Освобождението на България от османско владичество бе почетена по традиция и в Хасково с ритуал по издигане на националния флаг на площад "Общински". Ритуалът се проведе от 11:00 ч.

Почетният военен караул бе приет от командира на военно формирование 52740 – подполковник Николай Александров. След това шествието, предвождано от духовия оркестър към община Хасково с диригент Петър Грънчаров и мажоретен състав "Хасково" с ръководител Елена Попова, се отправи към площад "Свобода". На паметника на Незнайния войн бяха поднесени венци и цветя от институции, партии, патриотични организации и много граждани. Слово за празника произнесе председателят на Общински съвет – Хасково Иван Иванов. Актьорът Стефан Цирков рецитира безсмъртните стихове на Иван Вазов от "Епопея на забравените". Ритуалите уважиха и заместник-областните управители Иван Станчев и Йонко Гюдженов. Въпреки дъждовното време площадът се изпълни със стотици граждани. Честването на празника продължи с концерт на Капански ансамбъл – Разград.

 

БЛАГОЕВГРАД

 

На 03.03.2014 г. личният състав на военно формирование 26400 – Благоевград взе участие в честването на Националния празник – 3-ти март.

В 11:30 часа на площад „Македония”, град Благоевград, пред паметника на Гоце Делчев, беше строен почетен караул от състава на формированието. Началникът на караула капитан Иван Мингов, рапортува на заместник командира на в.ф. 26400 - майор Кирил Спаневиков, който поздрави военнослужещите по случай Националния празник на Република България.

В 11:35 беше издигнат националният трибагреник. В 11:40 беше отслужена панихида за загиналите в Освободителната война от Неврокопския митрополит Серафим и свещеници. Бяха положени венци и цветя пред паметника на Гоце Делчев от кмета на община Благоевград, Областния управител, командира на военно формирование 26400 - подполковник Иван Иванов. На тържественото честване на 136-та годишнина от Освобождението на България, присъства кметът на община Благоевград – д-р Атанас Камбитов, председателят на Общинския съвет – г-н Радослав Тасков и други представители на местната власт, държавните институции, депутати и общественици. Въпреки дъждовното време, на площада имаше много граждани и гости на Благоевград, много деца и ученици, които с гордост развяваха знаменца.

 

ПЛЕВЕН

 

На 03.03.2014 г. от 11:00 ч. на площад Възраждане в град Плевен се проведе честване на 3-ти март – Националния празник на България. Беше издигнато националното знаме и поднасяне на венци пред Мавзолей "Св. Георги победоносец". Участваха военнослужещи от военни формирования 42800, 22160, и 38220. Строя на почетния караул прие началника на гарнизон Плевен – полковник Николай Бешев. Приветствено слово към плевенчани произнесоха кметът на град Плевен проф. д-р Димитър Стойков, дмн и областният управител на град Плевен господин Илиян Илиев. В мероприятието взеха участие и общинският духов оркестър с диригент господин Марков.

По същото време пред сградата на община Плевен на площад „Възраждане” се проведе тържествената церемония по издигне националният флаг на Република България по повод националния празник – 3-ти март.

Командирът на военно формирование 22160 – Плевен – полковник Николай Бешев прие строя на почетния караул.

Пред параклиса – мавзолей „Св. Георги Победоносец” Плевенският митрополит Игнатий и представители на Българската православна църква отслужиха панихида в памет на загиналите воини за освобождението на България.

Приветствия по случай 136 години от подписването на Санстефанския мирен договор между Русия и Османската империя, произнесoха кметът на община Плевен проф. д-р Димитър Стойков и областният управител на област Плевен г-н Илиян Йончев.

Венци и цветя в памет на загиналите за свободата и независимостта на България пред параклиса – мавзолей „Св. Георги Победоносец” поднесоха представители на държавната и местната власт, военнослужещи от военните формирования 22160, 38220 и 42800 от гарнизон Плевен, десетки граждани и гости на град Плевен.

 

СЛИВЕН

 

Военен ритуал по полагане на венци и цветя в памет на героите, отдали живота си за освобождението на България, извършиха военнослужещи от Центъра за подготовка на специалисти в град Сливен и военният духов оркестър по случай Националния празник на Република България - 3-ти март и 136 години от Освобождението ни.

Честването, на което присъстваха и много граждани, започна с ритуал по издигане на националното знаме и се състоя пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци Панайот Хитов, Добри Чинтулов, д-р Иван Селимински, д-р Георги Миркович, Сава Доброплодни, Георги Икономов и Иван Добровски.

В словото си кметът Кольо Милев каза: „На Трети март празнуваме свободата – най-ценното завоевание в историята на човечеството, благодарение на което и днес със самочувствие се наричаме българи. Освобождението дойде благодарение на безкрайния патриотизъм на участниците в Априлското въстание, в Шипченската епопея, благодарение на всеотдайността на българските опълченци и героизма на руските, белоруските, украинските, румънските и финландски войни. И разбира се - благодарение на всички родолюбци, които дариха част от себе си за родината. Сред тях имаше монаси и свещеници, учители, занаятчии и търговци, селяни и граждани, бедни и богати”.

Панихида в памет на загиналите воини за Освобождението на България и благодарствен молебен отслужи владиката на Сливен митрополит Иоаникий, в съслужие с архимандрит Калист и отец Евгений. „Ние трябва да се учим от историята, защото показва на съвременниците, че никой сам не може да оставя трайни следи”, каза в словото си митрополит Иоаникий.

Ритуалите по повод Националния празник бяха организирани от Община Сливен и Центъра за подготовка на специалисти.

 

АСЕНОВГРАД

На 03.03.2014 г. представителни роти от военно формирование 24490 – Асеновград, взеха участие в тържествата по повод 3-ти март – Националния празник на Република България и 136 години от освобождението ни от османско иго.

В гарнизон Асеновград честванията започнаха в 11:00 ч. пред паметника на прапоршчик Георгий Вишняков в двора на църквата “Свети Димитър”, където свещеници от Асеновградската духовна околия отслужиха панихида за загиналите воини в Руско-турската освободителна война от 1877/1878г.

Венци и цветя в знак на признателност бяха поднесени от кмета на общината – доктор Емил Караиванов, общинския съвет – Асеновград, Архиерейско наместничество – Асеновград, политически партии и движения, както и от жители на града.

Командирът на 4-ти Артилерийски полк и началник на гарнизона – полковник Димитър Илиев също отдаде своята почит към загиналите за свободата на България.

От 11:20 ч. представителната рота от гарнизон Асеновград зае своето място на площад „Академик Николай Хайтов”, в 11:30 ч. полковник Димитър Илиев прие строя на ротата и рапорта на командира на ротата – капитан Милен Златев. Веднага след приемането на строя започна ритуалът „Издигане на националното знаме”. След ритуала, кметът на община Асеновград – доктор Емил Караиванов поздрави всички присъстващи във връзка с 3-ти март – Националния празник на Република България.

Празничната програма завърши с рецитал на ученици от СОУ „Свети Княз Борис”.

Тържества в чест на 3-ти март с участие на военнослужещи от 4-ти Артилерийски полк се проведоха и в град Първомай, където военнослужещи от полка взеха участие в ритуала на площад „Централен” в града, от 11:30 ч. заместник-командирът на полка – подполковник Тодор Некезов прие строя на представителната рота и рапорта на командира на ротата – капитан Димитър Шомов.

След приемането на строя, беше извършен ритуала „Издигане на националното знаме”.

В ритуалите във връзка с честване на Националния празник на Република България в град Асеновград и град Първомай взеха участие 57 военнослужещи от 4-ти Артилерийски полк.

 

 

 

СМОЛЯН

На 3-ти март 2014 г. пред паметника на загиналите във войните в квартал Устово град Смолян се състоя тържество посветено на Националният празник на Република България. В ритуала участваха почетен караул от 101 алпийски батальон. Присъстваха народни представители, областният управител на област Смолян господин Кръстанов, кметът на община Смолян, началникът на Регионална служба Гранична полиция комисар Божков. Въпреки проливният дъжд и студеното време много гости и граждани на Смолян присъстваха на тържеството.

Командващият почетния караул старши лейтенант Данаил Карабов рапортува на командира на 101 алпийски батальон подполковник Димитър Кацаров. След което командирът на 101 алпийски батальон поздрави почетният караул.

Слово произнесе кметът на община Смолян господин Николай Мелемов. След това бяха поднесени много венци и цветя.

 

ШУМЕН

По случай националния празник на Република България - 3 март, военнослужещите от военно формирование 54060 – Шумен с командир подполковник Веселин Христов участваха във военен ритуал по полагане на венци и цветя от 11:00 ч. на площад „Кристал” пред Паметника на загиналите във войните шуменци.

На ритуала присъстваха – кметът на град Шумен – г-н Костов, Началникът на гарнизон Шумен – полковник Йоцов, Началникът на НВУ „Васил Левски„ полковник доц. д-р инж. Нелко Ненов, общински съветници и граждани.

В знак на преклонение и признателност бяха поднесени венци и цветя от кмета на град Шумен – г-н Костов, от името на областния управител г-н Венцислав Венков, депутати от град Шумен, градска и областна управа, командването на военните формирования от град Шумен и др.

Отбелязването на националния празник продължи и пред сградата на община Шумен, където се състоя тържествен ритуал по издигане на националният флаг на Република България и преминаване в тържествен марш.

Празничната програма завърши в салона на Драматично – кукления театър „Васил Друмев” със спектакъла „Не се гаси туй, що не гасне” на Нешка Робева.

Copyright © 2024 Сухопътни войски. Всички права запазени