Анализът се проведе в присъствието на Ръководството на Сухопътните войски и командирите на всички военни формирования днес, 25.01.2017 г. Гости на форума в Административната сграда на бул. „Тотлебен” 34 бяха и.д. началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов и бригаден генерал Иван Ортомаров – директор на дирекция „Операции и подготовка”.

„Отчитаме една изключително напрегната и динамична година. Дейността на Сухопътните войски през учебната 2016 година се базираше на приетите стандарти със съобразяване с променящите се условия. предизвикани от динамично променящата се среда за сигурност и продължаващата тенденция за ограничаване на разходите за отбрана.

Подготовката на Сухопътните войски през годината се провеждаше за поддържане и развитие на съществуващи и придобиване на нови способности, необходими за изпълнение на мисиите на въоръжените сили, като основните усилия бяха насочени по мисия „Отбрана”, започна своето обръщение командирът на Сухопътните войски генерал-майор Андрей Боцев към участниците във форума.

Той подчерта, че „през отчетната година участвахме в логистична поддръжка на структурни звена на МВР, както и в съвместни действия с Главна дирекция „Гранична полиция” – МВР за подпомагане охраната на държавната граница”.

 

Изпълнението на задачите по мисия „Отбрана” от военните формированията от родовете и специалните войски се постигна чрез изграждане и поддържане на необходимите способности.

Основен акцент в дейността през 2016 г. беше поставен върху поддържането и усъвършенстването на способностите и подготовката на декларираните формирования.

По пакет „Цели за способности 2013” Сухопътни войски са декларирани  тринадесет формирования за участие в пълния спектър от операции на Алианса и на Европейския съвет.

Всички дейности, касаещи повишаване на езиковите умения, бяха пряко свързани с постигането на целите за способности. Обучението по английски език продължи да е една от първостепенните задачи и в момента има 1 736 военнослужещи и цивилни служители с подготовка на различни нива.

Съвместната българо-американска подготовка с използване на съвместните съоръжения се утвърди като ефективна форма на обучение за работа в многонационална среда и допринесе за повишаване оперативната съвместимост на формированията.

 

Подготовката и участието в задачи по мисия „Подкрепа на международния мир и сигурност” през тази година беше една от основните задачи, стояща за изпълнение пред формированията от Сухопътните войски. За изпълнението на тези задачи бяха положени усилия от целия личния състав, изпълняващ задачи извън територията на страната или носещ дежурство в състава на NRF.

През 2016 година в мисии зад граница участваха три взвода за охрана на вътрешната зона на летище Кандахар, екип от съветници и група за охрана.

В международната мисия на НАТО за подготовка, съветване и подпомагане в Афганистан "Решителна подкрепа" участваха и военнослужещи в националният елемент в Кандахар и щабни офицери в Кабул.

В операцията на Стабилизиращите сили на НАТО в Косово (KFOR) взеха участие три контингента.

         Отделни военнослужещи от Сухопътните войски участваха в операциите на Европейския съюз в Босна и Херцеговина, Централно африканската република и в гражданската мисия за наблюдение в Грузия, както и в мисията на ООН  в Либерия.

         В оперативна готовност през 2016 г. за участие в междинния резерв на операцията на Европейския съюз в Босна и Херцеговина „Aлтеа“, в състава на NRF – 2016, както и към Многонационалната бойна група на Европейския съюз „HELBROC BG” бяха необходимите формирования.

          Авторитетът, който завоювахме и продължаваме да утвърждаваме показва, че натрупаният през годините опит и поуките от практиката са основа за усъвършенстване на подготовката и продължаване на успешното изпълнение на задачите от контингентите.

 

За изпълнение на задачи по мисия „Принос към националната сигурност в мирно време” са подготвени и в готовност 67 специализирани формирования за овладяване и/или преодоляване на последствията при бедствия, с личен състав от 1970 души и 550 единици специална техника.

В изпълнение на плановете и получени искания за оказване на помощ на населението от областните администрации и Министерството на вътрешните работи през годината формирования от Сухопътните войски активно действаха на територията на цялата страна в силно пресечен терен, тежки климатични условия  и трудно достъпни местности, без да се допусне нарушаване на мерките за безопасност.

         Високият професионализъм, с който формированията от Сухопътните войски изпълниха поставените задачи показва, че са подготвени и притежават специфични способности за оказване помощ на населението при бедствия и спомагат за издигането на престижа и доверието към Българската армия.

 

В края на своето изказване командирът на Сухопътните войски обобщи основните изводи, които могат се направят от Анализа на подготовката на командирите, щабовете и военните формирования на Сухопътните войски през учебната 2016 година:

  • Постигнатите резултати и проведените от Сухопътните войски мероприятия допринесоха за поддържане на съществуващите и придобиване на нови отбранителни способности за изграждане на оперативно съвместими щабове и формирования.
  • Формированията от родовете и специалните войски са сглобени и планомерно усвояват бойните задачи, поддържат и повишават способностите си и са подготвени да постигнат набелязаните цели в целия спектър от мисии.
  • Участието в мисии по поддържане на мира, съвместни подготовки и обучения в тренировъчни центрове и в ученията на НАТО, допринесе за повишаване на индивидуалните и колективните умения, натрупване на полева натренираност и боен опит и повиши оперативната съвместимост на формированията.
  • Провеждането на съвместни подготовки и международни учения е ефективен начин за повишаване на подготовката, изучаване опита на участващите страни и подобряване на практическите умения и оперативната съвместимост.
  • Състоянието на войсковия ред и дисциплината през 2016 г., позволяваше и създаваше необходимите предпоставки и условия за изпълнение на поставените пред Сухопътните войски задачи.

Генерал-майор Андрей Боцев очерта и основните насоки за работа през 2017 година:

  • Приоритет в работата на Сухопътните войски през 2017 г. e провеждане подготовката на щабовете и формированията от Сухопътните войски за поддържане и усъвършенстване на способности за изпълнение мисиите на въоръжените сили с приоритет на мисия „Отбрана”.
  •  Формиране, подготовка и сертифициране на декларираните сили и формированията, определените за носене на оперативни дежурства и участие в мисии извън територията на страната.
  •  Да продължи съвместната подготовка, ученията, колективното и индивидуалното обучение съгласно „План за съвместна българо-американска подготовка и учения в страната и чужбина”. Формированията от Сухопътните войски да участват в планираните ротационни подготовки, индивидуални подготовки и курсове за повишаване квалификацията на военнослужещите и многонационални учения.
  •  Издигане нивото на общовойсковата и специалната подготовка на формированията от родовете и специални войски чрез оптимизиране обема от учебно време, в рамките на отпуснатия ресурс от материални и финансови средства.
  •  Провеждане на целенасочена подготовка за поддържане и усъвършенстване на заявените способности от декларираните формирования по Цели за способности.
  •  Целенасочена работа на командирите и длъжностните лица от всички степени за качествено и отговорно провеждане на конкурсите за прием на военна служба на лица завършили граждански учебни заведения с цел комплектоване на войнишките длъжности с образовани и способни военнослужещи.

 

По проблемите на войсковия ред и дисциплината в Сухопътните войски през учебната 2016 г. отношение взе заместник-командирът на СВ бригаден генерал Михаил Попов.

 

Вицеадмирал Ефтимов се обърна към участниците във форума с думите: „За мен е чест да присъствам на Анализа на резултатите от подготовката на Сухопътните войски за 2016 година. Благодаря за поканата и добре структурирания анализ, който ни поднесе генерал-майор Боцев. Ще участвам в останалите анализи, защото искам да науча повече за положението във войските и заедно да очертаем приоритетите за 2017 г. Приемайки да изпълнявам длъжността началник на отбраната поех отговорност за работя по три основни приоритета – личен състав, модернизация и интеграция. Сега бих искал да ви кажа едно огромно „Благодаря” и огромен поклон пред вас и вашите подчинени за това, което правите в тези условия на недоимък.”

 

 

 

Copyright © 2025 Сухопътни войски. Всички права запазени