Въпреки студеното и дъждовно мартенско време много родолюбиви българи се събраха в парк „Розаруим” - град Казанлък за да отбележат 104-ата годишнина от превземането на Одрин през победния 13-ти март (по стар стил) и Деня на Тракия. Инициативата бе на тракийското дружество „Капитан Петко войвода” с председател Костадинка Димитрова, което съвместно с община Казанлък, Военен клуб-Казанлък и 61-ва Стрямска механизирана бригада организира мероприятието. В честването взеха участие военният духов оркестър и почетен караул от състава на 2-ри механизиран батальон на бригадата.

         Да отдадат почит към Шипченци и героите на България пред Паметника на падналите за свободата на Родината герои присъстваха заместник-командирът на 61 Стрямска механизирана бригада полковник Деян Дешков, заместник-кметът на Община Казанлък Цветолина Цветкова, председателят на Комисията по култура в Общински съвет-Казанлък Борис Кърчев, представители на Тракийско дружество „Капитан Петко Войвода“, патриотични организации, родолюбиви граждани.

Отбелязването на годишнината от великата Одринска битка започна с изпълнение на марша „Велик е нашият войник” – химн на Българската армия и продължи с химна на 23 Пехотен Шипченски полк. Полк, изиграл важна роля в превземането на Одрин, чиито наследници са военнослужещите от формированията на 61 мбр в Казанлък.

За славата на българския воин слово произнесе полковник Деян Дешков – заместник-командир на 61 Стрямска механизирана бригада. Той припомни на присъстващите смелостта на войниците от 23 пехотен Шипченски полк, който се превръща в острие на източния сектор в Първата Балканска война с пробива на Одринската крепост. След двудневни нощни боеве с мощните орди на Шукри паша щурмът на Балканци с бойния вик „На нож!“ превзема ключовия, най-силен форт Айваз-Баба. На 13-ти март 1913 година, славните наследници на Опълченците на Шипка забиват полковото знаме на стратегическата височина и учудват света с овладяването на считаната за непобедима Одринска крепост, символ на Отоманското величие. „Подвигът на Одринци връща свободата на българите, останали в османски земи и оставя ярка следа в историята на Българската армия като героичен пример за бъдните поколения. Той е един от лъчите в българската история, а успехът в тази славна битка е постигнат не само от българските воини, а защото дух, народ и държава са били заедно в името на България.“, отбеляза в словото си полковник Дешков.

Честването продължи с поднасяне на венци и цветя пред Паметника на загиналите във войните за свободата на България, след което Председателят на тракийското дружество  Костадинка Димитрова връчи на полковник Дешков „Завещание от Одринци към бъдните поколения”.

Събитието завърши с поздрав към присъстващите, отправен от фолклорен ансамбъл „Гъдулица” и самодейците от певческа група „Тракия”.

 

                                                           

Copyright © 2025 Сухопътни войски. Всички права запазени