На 14 юли пред барелефа на Стефан Караджа в град Казанлък и по-късно пред паметника на Хаджи Димитър на връх Бузлуджа се проведоха възпоменателни церемонии с участието на представителни формирования и военния духов оркестър от състава на 61 Стрямска механизирана бригада. Тържествата бяха по повод 150 години от гибелта на Хаджи Димитър и неговата чета и преминаха под патронажа на  вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов и кмета на Община Казанлък Галина Стоянова.

Тържественият ден за казанлъчани и техните гости започна с поклон пред обновения от младежи барелеф на Стефан Караджа, където почетен караул от Самоходния артилерийски дивизион на 61 Стрямска механизирана бригада  посрещна министъра на отбраната Красимир Каракачанов. Поднесени бяха  венци и цветя в памет на загиналите герои.

Поклонението продължи на връх Бузлуджа, с традиционното отслужване на заупокойна молитва в памет на загиналите четници.

Слова по повод историческата годишнина произнесоха д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален музей "Шипка - Бузлуджа" и вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.

„Тези хора, положиха костите си, за да я има съвременна България.Тези хора, обединени от българската идея, положиха живота си не да бъдем днес разделени, противопоставени и един-друг да се гледаме накриво. Те си мечтаеха за друга България. За една България, в която ние българите ще бъдем единни, след като извоюваме свободата си. И това не трябва да го забравяме.”- това каза г-н Красимир Карачанов.

С едноминутно мълчание и поднасяне на венци и цветя в памет на загиналите герои пред паметника на Хаджи Димитър на връх Бузлуджа се поклониха  заместник–председателят на Народното събрание Емил Христов, народни представители от Старозагорския избирателен район, командирът на 61 Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Пламен Йорданов, представители на местната власт, патриотични организации и родолюбиви българи. 

По случай годишнината Министерството на транспорта валидира и юбилейна пощенска марка "150 години от организирането на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа".

По-късно на паметния връх се проведе и мащабна историческа възстановка на гибелната битка на войводата и неговата чета, в която  участваха  близо 150 активисти на Националното дружество „Традиция“.

 

Copyright © 2024 Сухопътни войски. Всички права запазени