Вчера, 13 ноември, традиционният пеши марш „По стъпките на Сливнишките герои” по повод празника на Сухопътните войски премина с участието на генералите, офицерите, сержантите и цивилните служители от Командването на Сухопътните войски, военнослужещи от военните формирования, представители на местната власт на община Сливница, на подофицерско дружество „Гургулят – потомци” и жители на града.

Началото на марша бе дадено пред Паметника на капитаните в района на бившето поделение в Сливница. Под звуците на военни маршове, участниците отдадоха почит на героите.

Гост-лекторът от Националния военноисторически музей главен асистент доктор Стоян Николов припомни, че една от най-знаменитите победи на Българската войска и първата златна страница в българската военна история след Освобождението е именно тази при Сливница. В своето слово той проследи саможертвения път на българските войници и офицери, които без да жалят живота си, дават всичко от себе си, за да защитят Съединението на България.

След откриването и отзвучаването на последните звуци от Химна на Република България, заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов и кметът на град Сливница Васко Стоилков поднесоха цветя пред Паметника на капитаните.

Начело с представителния духов оркестър на Сухопътните войски, колоната продължи пътя си към Паметника на загиналите във войните в центъра на града,  където бе вторият етап от похода. Там главен асистент доктор Стоян Николов отново припомни моменти от победата на българските войски над сръбската армия в защита на родното огнище и приносът на населението от региона за победата.

Пред паметника кметът на гр. Сливница г-н Васко Стоилков отново изказа своята благодарност към Командването на Сухопътните войски, че за пореден път провежда празника си  на територията на община Сливница, „където е най-подходящото място за почитане на подвига на нашите предци”, подчерта той и допълни: „Аз винаги с респект заставам заедно с всички вас и всяка година научавам по нещо ново… Искаме тази година да увековечим поета Иван Вазов, който е написал толкова много за тази битка, като съберем дарения за изграждането на негов паметник. Освен това чакаме и решение на Парламента за обявяването на Сливница за град на бойната слава“.  

Венци пред паметника бяха поднесени от името на началника на отбраната генерал Андрей Боцев, от командира на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, от кмета и от председателя на Общинския съвет на Сливница, от командира на Военно-въздушните сили генерал-майор Цанко Стойков, както и цветя от  заместник-командира на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов и местната власт.

Крайната цел на похода бе Пантеонът на загиналите край село Гургулят – един от символите на Сръбско-българската война. „Днес отбелязваме 133 години от епичните боеве при Гургулят. На това място в тридневни сражения отрядът на капитан Попов, в състав от 2000 души отблъскват частите от сръбската армия, състояща се от 7000 души, с което обръщат хода на Сръбско-българската война. В боевете вземат участие и жителите на с. Гургулят“ - припомни главен асистент доктор Стоян Николов.

Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов, след като изказа своята благодарност към всички, награди военнослужещи от военните формирования на Сухопътните войски, отличили се със своята работа и показали високи професионални резултати през годината.

Тържественият ритуал приключи с поднасяне на цветя от генерал-майор Михаил Попов, бригаден генерал Валери Цолов, началника на щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Николай Караиванов пред Пантеона на загиналите.

Copyright © 2024 Сухопътни войски. Всички права запазени